Bruksela. Ursula von der Leyen: Rosja i UE są skazane na wspólną przyszłość
Na konferencji po pierwszym dniu szczytu Rady Europejskiej, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen stwierdziła, że współpraca Unii i Rosji m.in. w kontekście Nord Stream 2 nie wpłynie na rozwój rosyjskiej gospodarki. Dodała też, że w jej ocenie "Rosja i UE są skazane na wspólną przyszłość".
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w trakcie nocnej konferencji podsumowującej pierwszy dzień szczytu Rady Europejskiej odniosła się do współpracy UE i Rosji w zakresie energetyki, w tym bezpośrednio do Nord Stream 2.
Jak stwierdziła von der Leyen, wspólna realizacja projektu NS2 nie będzie miała wpływu na modernizację Rosji oraz jej gospodarki. Nie przyczyni się również do żadnych istotnych przemian w tym kraju.
PRZECZYTAJ: Chaos informacyjny ws. stanu zdrowia Ramana Pratasiewicza. MSZ: Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną
Szczyt w Brukseli. Szefowa KE: "Rosja i UE są skazane na wspólną przyszłość"
Zdaniem szefowej KE, "to, co widzimy w Rosji obecnie, to gospodarka, której w znacznym stopniu brakuje modernizacji i która jest bardzo mocno uzależniona od dochodów z energetyki".
- Uważam, że taka współpraca w dziedzinie energetyki nie spowoduje modernizacji (Rosji) i nie przyniesie żadnych realnych zmian - dodała szefowa KE. Podkreśliła również, że "Rosja i UE są skazane na wspólną przyszłość".
ZOBACZ: Zatrzymanie samolotu na Białorusi. Robert Biedroń: znam nowe szczegóły w tej sprawie
Szczyt Rady Europejskiej. Relacje z Rosją wśród głównych tematów
Argumentując swoją ocenę w kwestii relacji Unii Europejskiej i Rosji, zwróciła uwagę na to, że Rosja to największy kraj sąsiadujący z Unią oraz stanowi "źródło handlu i inwestycji".
Relacje Unii Europejskiej z Rosją stanowiły jeden z tematów podejmowanych podczas pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej. Jak zauważa PAP, w przyjętych konkluzjach Rada potępiła "nielegalne, prowokacyjne i destrukcyjne" działania Rosji skierowane przeciwko Unii i jej państwom członkowskim.
Von der Leyen podkreśliła jedność i solidarność Unii w obliczu takich aktów, a także poparcie dla wschodnich partnerów.
Źródło: PAP