Trwa ładowanie...
ycipk-434e8v

Bruksela. Ursula von der Leyen ponagla Rumunię ws. komisarza

"Przewodnicząca-elekt wysłała list do rumuńskich partnerów przypominając im o pilności zaproponowania kandydata" - przekazała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie przez Rumunię opóźni się formowanie nowego składu Komisji Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bruksela. Ursula von der Leyen (przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej)
Bruksela. Ursula von der Leyen (przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej) (East News, Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)
ycipk-434e8v

Przypomnijmy: poprzednia rumuńska kandydatka na unijnego komisarza - Rovana Plumb - nie została przepuszczona przez komisje Parlamentu Europejskiego. Podobna sytuacja dotyczyła francuskich i węgierskich kandydatur. Paryż i Budapeszt wyznaczyły już nowych kandydatów, jednak Bukareszt do tej pory tego nie uczyniła.

W międzyczasie rumuński rząd upadł. Wobec rady ministrów Vioricy Dancili parlamentarzyści wyrazili wotum nieufności. Na jej miejsce powołano lidera opozycyjnej Partii Narodowo-Liberanej Ludovia Orbana. Polityk ma utworzyć rząd przejściowy do momentu zaplanowanych na przyszły rok wyborów parlamentarnych.

Jak zaznaczają eksperci - bez większości parlamentarnej - Rumunia nie jest w stanie wskazać kandydata na unijnego komisarza. Nie jest jednak jasne, kiedy rząd w tym kraju może powstać. Teoretycznie 4 listopada ma się odbyć głosowanie nad jego powołaniem, ale rezultat jest niepewny, bo partia Orbana nie ma większości.

ycipk-434e8v

Brexit ma również wpływ na formowanie się nowej Komisji Europejskiej. Niewykluczone, że w nowej KE zasiądzie komisarz z Wielkiej Brytanii. Sama przewodnicząca-elekt zapowiedział, że będzie prosiła premiera Borisa Johnsona o wskazanie kandydata z Wysp, jeśli dojdzie do przedłużenia brexitu do końca stycznia.

Aktualnie opóźnienie w ustanowieniu nowej Komisji wynosi miesiąc - zamiast 1.11. ma ona objąć urząd 1.12. Niewykluczone że przez zamieszanie z kandydatami na komisarzy unijnych, cały proces przeciągnie się do przyszłego roku.

ycipk-434e8v

Źródło: Forsal

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

ycipk-434e8v
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-434e8v

ycipk-434e8v
ycipk-434e8v