Trwa ładowanie...
d3hzioc

Bronisław Wildstein

Najnowsze informacje

Bronisław Wildstein to polski publicysta, dziennikarz i prezenter radiowy oraz telewizyjny. Pisarz, aktor, przedsiębiorca, prawnik oraz polityk, który działał w samorządzie. Ma za sobą także prezesurę w Telewizji Polskiej.

Oceń jako pierwszy:
d3hzioc
Data urodzenia:

11.06.1952 (wiek: 72 lata)

Miejsce urodzenia:

Olsztyn

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: NurPhoto

Bronisław Wildstein urodził się 11 czerwca 1952 roku w Olsztynie. Jego dziadkowie byli religijnymi Żydami z Tarnowa, którzy posługiwali się językiem jidysz. Z kolei jego ojciec Szymon Wildstein był lekarzem wojskowym, komendantem szpitala i przedwojennym komunistą. Matka była chłopką, która przez krótki czas należała do PZPR.

Bronisław Wildstein - wykształcenie

Bronisław Wildstein w latach 1971-1980 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale studiów nie ukończył. Na ich początku rozpoczął działalność opozycyjną. Współpracował z KOR i był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie w 1977 i współtworzył NZS w Krakowie.

W 1980 roku wraz z żoną otrzymał paszport i postanowił wyjechać na Zachód. Ich wyjazd przyspieszony został przez bijatykę z milicjantami po imprezie u Jana Rokity, która odbyła się w podkrakowskim Bieżanowie. Najpierw Wildsteinowie wyjechali do Wiednia, a stan wojenny spędził we Francji. Tam był między innymi redaktorem miesięcznika "Kontakt" i korespondentem Radia Wolna Europa. Do Polski wrócił w 1989 roku.

Bronisław Wildstein - działalność po 1989 roku

Po powrocie do Polski Bronisław Wildstein został szefem Polskiego Radia Kraków. Współpracował też z "Gazetą Wyborczą", "Życiem Warszawy" i dziennikiem "Życie". Pisał także dla tygodnika "Wprost", miesięcznika "Nowe Państwo". Był publicystą w "Rzeczpospolitej".

To on stoi za tak zwaną listą Wildsteina, czyli wyniesieniem z Instytutu Pamięci Narodowej indeksu osobowego katalogu dotyczącego inwigilacji obywateli przez służby specjalne PRL i rozpowszechnienie tej listy.W ten sposób Wildstein chciał przyczynić się do przyspieszenia lustracji w Polsce.

W maju 2006 roku został wybrany przez Radę Nadzorczą na prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Na tym stanowisku zastąpił Jana Dworaka, a pełnił je do lutego 2007 roku, kiedy to został odwołany z pełnionej funkcji, a jego następcą wybrano Andrzeja Urbańskiego. Następnie pracował jako komentator polityczny w redakcji "Rzeczpospolitej".

Do TVP wrócił w 2008 roku i prowadził programy "Cienie PRL-u" i "Bronisław Wildstein przedstawia". Następnie publikował w tygodniku "Uważam Rze", "Gazecie Polskiej Codziennie", "Do Rzeczy" i "W sieci". Współpracował z Radiem Maryja i Telewizją Trwam.

Był także redaktorem naczelnym Telewizji Republika i objął stanowisko wiceprezesa zarządu spółki Telewizja Niezależna, która zarządzała stacją. W 2014 roku zrezygnował z pracy w tej telewizji. Po raz kolejny wrócił do pracy w TVP. Prowadził programy w TVP2 i TVP Info. W czasie pracy w TVP krytykował działania TVP.

Od maja 2018 roku jest członkiem kapituły Orderu Orła Białego. Był również członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent powołał go w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Z kolei premier Mateusz Morawiecki powołał go do zespołu ds. dialogu z Izraelem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
d3hzioc
d3hzioc
Więcej tematów
d3hzioc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj