Trwa ładowanie...
d3xob7o
IAR

Bronisław Komorowski z wizytą w Nowym Jorku na sesji ONZ

Wykład o Polsce po 1989 roku oraz spotkanie z amerykańską Polonią - to główne punkty kolejnego dnia wizyty Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych. Polski prezydent jest w Nowym Jorku, gdzie weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Share
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław KomorowskiŹródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3xob7o

Po południu polskiego czasu prezydent pojedzie na Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku. Wygłosi tam wykład poświęcony 25-leciu polskiej wolności, spotka się też z władzami jednej z najsłynniejszych amerykańskich uczelni.

Komorowski weźmie także udział w obiedzie z udziałem przywódców niemal 200 państw, którzy przyjechali na sesję ONZ, a w nocy polskiego czasu spotka się z nowojorską Polonią oraz wręczy odznaczenia.

Wystąpienie polskiego prezydenta na sesji ONZ zaplanowane jest na czwartkowy wieczór. Komorowski nie chce zdradzać szczegółów przemówienia, ale sugeruje, że wspomni o potrzebie reformy ONZ oraz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Wbrew informacjom sprzed kilku dni, nie zamierza proponować pozbawienia Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

d3xob7o

Islamski ekstremizm, konflikt na Ukrainie oraz zagrożenie Ebolą

Dla Amerykanów najważniejsze podczas szczytu ONZ będzie rozszerzanie i wzmacnianie międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Zagrożeniu ze strony dżihadystów będzie poświęcone między innymi dzisiejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, któremu będzie przewodniczyć Barack Obama. Amerykański prezydent ma zabiegać o zablokowanie funduszy i dostaw uzbrojenia dla islamistów. Jutro Obama weźmie udział w szczycie poświęconym walce z Ebolą.

Jednym z mówców podczas sesji będzie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Prezydent Rosji Władimir Putin nie przyjechał do Nowego Jorku. Na sesję ONZ wysokiego rangą przedstawiciela po raz pierwszy od 15 lat przysłała jednak Korea Północna.

d3xob7o

Podziel się opinią

Share
d3xob7o
d3xob7o
Więcej tematów