Trwa ładowanie...

Złe wieści w raporcie. Chodzi o broń jądrową

Jest nowy raport na temat liczby w pełni operacyjnych głowic jądrowych na świecie. W 2022 roku było ich o znów więcej. Teraz to już ponad 9,5 tys. sztuk śmiercionośnej broni.

Rosja na czele niechlubnego zestawieniaRosja na czele niechlubnego zestawieniaŹródło: EPA, PAP, mil.ru
d3kzawn
d3kzawn

W 2022 roku liczba w pełni operacyjnych głowic jądrowych na świecie wzrosła do 9597. Łączna moc broni atomowej jest obecnie 135 tys. razy większa niż bomby zrzuconej na Hiroszimę - poinformował portal informacyjny Semafor, powołując się na raport organizacji Nuclear Weapons Ban Monitor.

Broń jądrowa. Ponad 9,5 tys. głowic

Rezerwy broni nuklearnej Rosji, Chin, Indii, Korei Północnej i Pakistanu wzrosły w ubiegłym roku; na początku 2023 roku liczba gotowych do użycia głowic zwiększyła się do 9576 - podaje Nuclear Weapons Ban Monitor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Tak działają ludzie Putina. Polska i Niemcy na celowniku

Od 2022 roku arsenał atomowy wzbogacił się o 136 głowic. Wszystkie dziewięć państw posiadających broń nuklearną - Chiny, Francja, Indie, Izrael, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Wielka Brytania i USA - dysponuje w sumie 12 512 głowicami, w tym 9576 jest w pełni gotowych do użycia.

Rosjanie na czele niechlubnego zestawienia

Rosja posiada obecnie największy arsenał jądrowy na świecie, liczący 5889 aktywnych głowic - głosi raport. Jego autorzy dodają, że lęk przed wybuchem konfliktu nuklearnego osiągnął w ubiegłym roku najwyższy poziom od zakończenia zimnej wojny.

d3kzawn

Nuclear Weapons Ban Monitor to organizacja badawcza powołana przez Międzynarodową Kampanię na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) i norweski fundusz NPA.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3kzawn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3kzawn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj