Złe wieści w raporcie. Chodzi o broń jądrową
Jest nowy raport na temat liczby w pełni operacyjnych głowic jądrowych na świecie. W 2022 roku było ich o znów więcej. Teraz to już ponad 9,5 tys. sztuk śmiercionośnej broni.
W 2022 roku liczba w pełni operacyjnych głowic jądrowych na świecie wzrosła do 9597. Łączna moc broni atomowej jest obecnie 135 tys. razy większa niż bomby zrzuconej na Hiroszimę - poinformował portal informacyjny Semafor, powołując się na raport organizacji Nuclear Weapons Ban Monitor.
Broń jądrowa. Ponad 9,5 tys. głowic
Rezerwy broni nuklearnej Rosji, Chin, Indii, Korei Północnej i Pakistanu wzrosły w ubiegłym roku; na początku 2023 roku liczba gotowych do użycia głowic zwiększyła się do 9576 - podaje Nuclear Weapons Ban Monitor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Tak działają ludzie Putina. Polska i Niemcy na celowniku
Od 2022 roku arsenał atomowy wzbogacił się o 136 głowic. Wszystkie dziewięć państw posiadających broń nuklearną - Chiny, Francja, Indie, Izrael, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Wielka Brytania i USA - dysponuje w sumie 12 512 głowicami, w tym 9576 jest w pełni gotowych do użycia.
Rosjanie na czele niechlubnego zestawienia
Rosja posiada obecnie największy arsenał jądrowy na świecie, liczący 5889 aktywnych głowic - głosi raport. Jego autorzy dodają, że lęk przed wybuchem konfliktu nuklearnego osiągnął w ubiegłym roku najwyższy poziom od zakończenia zimnej wojny.
Nuclear Weapons Ban Monitor to organizacja badawcza powołana przez Międzynarodową Kampanię na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) i norweski fundusz NPA.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski