Trwa ładowanie...

Bombowce Putina zmieniają taktykę. "Są poza zasięgiem" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Czwartek to 400. dzień rosyjskiej inwazji. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat ostrzega przed nową taktyką rosyjskiego lotnictwa. - Coraz szerzej używają kierowanych bomb szybujących z głowicami o masie 500 kg (na przykład FAB 500). Są one zrzucane przez bombowce, które pozostają poza zasięgiem naszej obrony przeciwlotniczej - zaznaczył. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosyjski bombowiec Su-34Rosyjski bombowiec Su-34Źródło: East News, fot: Russian Defense Ministry Press Service
d2dxg3r
d2dxg3r
  • Według najnowszej oceny wywiadu USA w Ukrainie zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników. W tym samym czasie ukryta mobilizacja w Rosji nie przynosi pożądanych przez Kreml efektów. - W przypadku rosyjskiej armii król jest nagi. Widać to na przykładzie ich ofensywy, m.in. w bitwie o Bachmut - mówi WP gen. Roman Polko.
Trwa łączenie
21:46, 30.03.2023

Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill - oznajmił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, łącznie USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach różnych programów szkoleniowych. 

21:17, 30.03.2023

Osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany w czwartek na stronie internetowej tej służby.


- Wielu członków tzw. rosyjskich elit już zrozumiało, że inwazja na Ukrainę była ogromnym błędem i zbrodnią, a finał będzie dla Rosji tragiczny. Dlatego poszukują różnych możliwości, żeby się ratować - przyznał Jusow.


Przedstawiciel HUR podkreślił, że Rosjanie, którzy kontaktują się z Kijowem, nie myślą, w jaki sposób można zmienić sytuację w ich ojczystym kraju, lecz kierują się wyłącznie własnym interesem.

20:55, 30.03.2023

Trzy rosyjskie czołgi (przypuszczalnie T-80BV) i zmodernizowany bojowy wóz piechoty BMP-2M zostały zniszczone przez ukraińską 36. Brygadę Piechoty Morskiej przy użyciu pocisków przeciwpancernych, w tym Javelinów. Nagranie z obwodu donieckiego.  

20:36, 30.03.2023

Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie stracili co najmniej 200 dronów rozpoznawczych, głównie typu Orłan-10 - podaje blog militarny Oryx, zliczający wizualnie potwierdzone straty obu stron konfliktu.  

20:11, 30.03.2023

Rosjanin Iwan Rossomachin, skazany w 2020 roku na 14 lat więzienia za zabójstwo, a następnie zwerbowany na wojnę z Ukrainą jako najemnik Grupy Wagnera, powrócił w marcu tego roku w rodzinne strony i brutalnie zamordował tam starszą kobietę - poinformował w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza.


Mężczyzna zaciągnął się na wojnę jako więzień kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W marcu Rossomachin skorzystał z przepustki i zjawił się w swojej rodzinnej wsi Nowy Burec w obwodzie kirowskim w europejskiej części Rosji. 29 marca, osiem dni po powrocie najemnika, w pobliskim mieście Wiatskie Polany znaleziono ciało emerytki. Kobieta została pobita, a następnie zamordowana, prawdopodobnie przy użyciu noża. Rossomachin przyznał się do winy - powiadomiła Meduza za lokalnymi mediami, a także niezależnymi portalami i kanałami na Telegramie.

19:47, 30.03.2023

Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny w tym i przyszłym roku pod warunkiem utrzymania obecnego tempa walk   - podkreślił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform. 


- Krytyczne problemy u państwa-terrorysty zaczną się wcześniej, jeżeli wzmocniona będzie presja sankcyjna - dodał. 


W wywiadzie dla Ukrinformu Czerniak zaznaczył też, że wpływ sankcji na przemysł zbrojeniowy Rosji "jest bardzo odczuwalny". Z powodu braku części przemysł nie jest w stanie uzupełniać strat na froncie, które, jak wskazał przedstawiciel HUR, obecnie należą do największych od początku wojny. 

19:41, 30.03.2023

Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.


Jak powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego, administracja USA posiada informacje, że w obliczu wyczerpujących się zasobów amunicji, Rosja "aktywnie" stara się uzyskać od Korei Północnej broń i pociski różnego rodzaju.


- W ramach tej proponowanej umowy, Rosja otrzymałaby ponad dwa tuziny typów broni i amunicji - powiedział rzecznik NSC. Dodał, że Kreml oferuje w zamian m.in. dostawy żywności.

19:18, 30.03.2023

Największy rosyjski producent samochodów, AwtoWAZ, poinformował w czwartek, że przyśpiesza coroczne trzytygodniowe wakacje letnie firmy o kilka tygodni - donosi agencja Reuters. Powód? Niedobór komponentów. 


Skutki zachodnich sankcji okazały się dla rosyjskiego przemysłu samochodowego niezwykle dotkliwe. Był on wcześniej zależny od zachodnich inwestycji, części i partnerów. 

19:12, 30.03.2023

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. 


Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.  

18:49, 30.03.2023

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wiosennym poborze do armii - informują rosyjskie agencja rządowe. 


Pobór ma trwać od 1 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Dotyczyć będzie “obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 27 lat, niebędących w rezerwie i podlegających powołaniu do służby wojskowej”. W dokumencie podano, że w szeregi armii ma trafić 147 tysięcy nowy poborowych. 


Dekret nakazuje również przeniesienie do rezerwy żołnierzy, marynarzy, sierżantów i bosmanów, których odbyli zasadniczą służbę wojskową.  

18:18, 30.03.2023

Od 6 do 10 kwietnia w ponad 100 miastach Niemiec odbędą się marsze wielkanocne, których głównym tematem będzie wezwanie do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych w wojnie Rosji z Ukrainą - poinformował ruch pokojowy Netzwerk Friedenskooperative. 

17:55, 30.03.2023

Rosyjski wóz bojowy piechoty solidnie oberwał. Nagranie z obwodu zaporoskiego. 

17:36, 30.03.2023

Ławra Peczerska w Kijowie przestaje być ośrodkiem szerzenia ideologii ruskiego miru – powiedział w czwartek rzecznik Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) arcybiskup Eustracjusz Zoria, komentując decyzję władz, które nakazały opuścić ten klasztor mnichom Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKPPM).


- Powstrzymanie wpływu patriarchatu moskiewskiego na tę świątynię jest jednym z niezwykle ważnych i potężnych kroków na rzecz wyzwolenia Ukrainy spod okupacji ruskiego miru – wskazał.

17:24, 30.03.2023

W środę mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego odmówili opuszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń Ukrainy, Ławry Peczerskiej w Kijowie, co mieli uczynić do końca tego dnia w związku z wygaśnięciem umowy o dzierżawie. Taką decyzję wydały wcześniej ukraińskie władze, które zarządzają obiektem.


Przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Paweł, zareagował na tę decyzję deklaracją, że mnisi nie opuszczą klasztoru do czasu, aż sąd wyda w tej sprawie decyzję. 


- Trwają czynności sądowe. (…) Oni nie mają prawa wygnać braci zakonnych, dopóki nie odbędą się wszystkie rozprawy i nie zapadnie wyrok – mówił wcześniej duchowny, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.


Ławra Peczerska - najważniejszy ośrodek prawosławia na ziemiach ukraińskich - to ogromny zespół klasztorny i cenny zabytek wpisany na listę UNESCO. Od lat 60. XX w. ma status muzeum, ale po 1990 roku wrócili tam mnisi prawosławni. Ławra należy do państwa ukraińskiego i zarządza nią ministerstwo kultury.

17:23, 30.03.2023


Komisja inwentaryzacyjna nie mogła w czwartek rozpocząć prac w Ławrze Peczerskiej – powiadomił minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. 

 

Szef resortu napisał, że duchowni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) "nie byli w stanie wyjaśnić, kto ma klucze od obiektu, w którym miała się odbyć kontrola”. 


"Ponadto liczne niezidentyfikowane osoby uniemożliwiły dostęp członków komisji do wnętrza budynku” – relacjonował Tkaczenko. Oznajmił również, że sprawę zgłoszono na policję, a zachowanie przedstawiciela duchowieństwa określił jako „brutalne”. W piątek komisja ma podjąć kolejną próbę rozpoczęcia prac, "niezależnie od sytuacji” .


Według serwisu Ukraińska Prawda wejście urzędników uniemożliwiała zgromadzona przed świątynią grupa wiernych.16:53, 30.03.2023

Ukraiński dron-kamikadze "zajrzał" do wnętrza rosyjskiego czołgu.

16:43, 30.03.2023

Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła w czwartek agencja UNIAN. 

16:12, 30.03.2023

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow będzie przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku w kwietniu - zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Tło sprawy TUTAJ.

15:53, 30.03.2023

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat poinformował, że Rosja używa kierowanych bomb szybujących z głowicami o masie 500 kg (na przykład FAB 500). Zaznaczył, że są one zrzucane przez bombowce, które pozostają poza zasięgiem ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.  

15:43, 30.03.2023

Indoktrynacja w sowieckim stylu zagościła na dobre w rosyjskich przedszkolach. Dzieci z Jejska przygotowują "paradę wojskową" - każde przedszkole ma przebrać się za inny typ oddziałów. Malcy uczą się musztry, a rodzice szyją im mundury.      

15:21, 30.03.2023

Nowe nagranie zrujnowanego Bachmutu.

15:11, 30.03.2023

W Mariupolu słyszano silną eksplozję. Szczegóły są ustalane - podała na Telegramie wierna Kijowowi Rada Miejska Mariupola.

14:45, 30.03.2023

W Berdsku na Syberii udekorowano ulice portretami żołnierzy z miasta, którzy zginęli w Ukrainie.

14:38, 30.03.2023

Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu, trwają tam walki. Starcia trwają również w centralnej części miasta - powiedział w czwartek zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko. Zaznaczył, że w związku z sytuacją wjazd do miasta jest teraz dla ludności cywilnej niemożliwy. 


Jak relacjonował, w Bachmucie są zapasy żywności i wody, ale przemieszczanie się po ulicach jest niebezpieczne z powodu ciągłych chaotycznych ostrzałów. 


- Codziennie dostajemy informacje o zrujnowanym mieniu, o palących się budynkach, o rannych mieszkańcach - powiedział urzędnik. Według stanu z obecnego tygodnia w Bachmucie pozostaje prawie 2,7 tys. mieszkańców, wśród których są dzieci. - Dane te zmieniają się, ludzie się ewakuują, w ich wywożeniu pomagają ukraińscy wojskowi - podsumował. 

14:28, 30.03.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że po raz pierwszy zestrzeliło rakietę GROM-2. GROM-2 to opracowany przez Ukrainę system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu o potencjalnym zasięgu 350-500 km.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dxg3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2dxg3r
Więcej tematów