Trwa ładowanie...
d3oe3sl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Broń atomowa zostanie w Niemczech. Steinmeier: "regres" w procesie rozbrojenia

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że nie widzi szans na wycofanie w najbliższym czasie z Niemiec amerykańskiej broni jądrowej. Konflikt na Ukrainie dodatkowo utrudnił międzynarodowe zabiegi o rozbrojeniowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Broń atomowa zostanie w Niemczech. Steinmeier: "regres" w procesie rozbrojenia
(AFP, Fot: ODD ANDERSEN)
d3oe3sl

Steinmeier powiedział w Bundestagu, że rząd w Berlinie nie rezygnuje z postulatu usunięcia amerykańskich głowic nuklearnych z terytorium Niemiec. Zastrzegł, że tego celu nie da się osiągnąć w najbliższym czasie. W związku z kryzysem na Ukrainie doszło do "regresu" w procesie rozbrojenia - ocenił.

W bazie lotniczej USA Buechel w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie Niemiec nadal znajduje się amerykańska broń atomowa. Według niemieckich mediów na terenie tej jednostki znajduje się maksymalnie 20 bomb atomowych przestarzałego typu B61-3 i B61-4.

Podejmowane od końca lat 90. przez kolejne rządy próby pozbycia się głowic jądrowych stacjonujących w tej bazie od czasów zimnej wojny skończyły się fiaskiem. Postulat wycofania taktycznej broni atomowej został zapisany w umowie koalicyjnej rządu kanclerz Angeli Merkel. Niemieckie media twierdzą, że Amerykanie planują zastąpienie starych głowic nowoczesnymi pociskami.

d3oe3sl

W przyjętym przez rząd raporcie rozbrojeniowym Niemcy apelują do USA i Rosji o podjęcie nowych rozmów na temat rozbrojenia. Te dwa mocarstwa nuklearne mają 90 proc. wszystkich zapasów broni atomowej.

Rząd w Berlinie wyznaczył sobie jako cel w roku 2015, w którym Niemcy sprawują przewodnictwo w grupie G7, wprowadzenie skuteczniejszej kontroli tzw. mniejszej broni, w tym karabinów maszynowych i granatów, szczególnie w Afryce. Od tej broni co roku na świecie ginie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Trudna sytuacja na terenach kontrolowanych przez separatystów

d3oe3sl

Podziel się opinią

Share

d3oe3sl

d3oe3sl
Więcej tematów