Trwa ładowanie...
d2wlgi4

Brexit. Donald Tusk spotkał się z Borisem Johnsonem. Enigmatyczny wpis

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Cel? Omówienie najnowszych wydarzeń związanych z brexitem. Spotkanie podsumował w enigmatycznym wpisie na Twitterze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kilka tygodni temu między Donaldem Tuskiem a Borisem Johnsonem doszło do starcia
Kilka tygodni temu między Donaldem Tuskiem a Borisem Johnsonem doszło do starcia (PAP, Fot: DON EMMERT)
d2wlgi4

Do spotkania Donalda Tuska z Borisem Johnsonem doszło w Nowym Jorku, w kuluarach szczytu klimatycznego ONZ. O szczegółach poinformowała służba prasowa brytyjskiego rządu. Jak podała PAP, Tusk i Johnson rozmawiali przede wszystkim na temat znalezienia alternatywy dla tzw. backstopu, czyli mechanizmu mającego na celu niedopuszczenie do powstania twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Zdaniem brytyjskiego premiera UE powinna obecnie "wykazać się elastycznością" w rozmowach z Londynem. "Premier podkreślił, że aby osiągnąć porozumienie, UE powinna teraz wykonać ruch i wykazać się elastycznością w rozmowach" - zakomunikowało biuro prasowe Johnsona.

Co na to Tusk? Po spotkaniu opublikował na Twitterze krótki wpis: "Bez przełomu. Bez upadku. Nie ma czasu do stracenia".

d2wlgi4

Agencja Reuters powołuje się na wysokiego rangą urzędnika państwowego Wielkiej Brytanii, który stwierdził, że Londyn przedstawił szczegółowe propozycje w sprawie zastąpienia backstopu i oczekuje, że UE poważnie zaangażuje się w te koncepcje. "Uważamy, że przedstawiliśmy kilka szczegółowych propozycji i podjęliśmy próbę przyspieszenia tego procesu. To, czego oczekujemy od UE, to gotowość poważnego zaangażowania się w te pomysły" - powiedział cytowany przez Reutera urzędnik.

Zobacz także: Spotkanie Duda-Trump. Leszek Miller kpi

d2wlgi4

Wcześniej, w poniedziałek, Tusk omawiał kwestię brexitu z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Obaj politycy podkreślili, że zależy im ma zawarciu umowy pozwalającej na uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zastrzegł jednak, że jak dotąd Londyn nie przedstawił propozycji, która pozwoliłaby na osiągnięcie porozumienia w sprawie tzw. backstopu.

Tusk kontra Johson

Przypomnijmy, do ostrej wymiany zdań nt. brexitu doszło między Tuskiem a Johnsonem kilka tygodni temu. "Backstop to ubezpieczenie pozwalające uniknąć twardej granicy na wyspie irlandzkiej dopóki nie zostanie znaleziona alternatywa. Ci, którzy sprzeciwiają się ograniczeniom i nie proponują realistycznych alternatyw, w rzeczywistości popierają przywrócenie granicy. Nawet jeśli nie przyznają się do tego" - napisał Tusk.

d2wlgi4

Była to reakcja na list premiera Wielkiej Brytanii do szefa RE, w którym zaproponował zastąpienie mechanizmu zobowiązaniem do wprowadzenia alternatywnych rozwiązań przed końcem okresu przejściowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2wlgi4

d2wlgi4
d2wlgi4
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów