Trwa ładowanie...
d23ka0e

Brexit. Były prokurator generalny: Borisowi Johnsonowi może grozić więzienie

Boris Johnson wielokrotnie zapowiadał, że nie ma zamiaru przekładać terminu brexitu. Problem w tym, że parlament zakazał mu tzw. twardego brexitu, czyli opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Co się stanie, jeśli nie posłucha woli parlamentarzystów? Zdaniem byłego prokuratora generalnego mogą czekać go poważne konsekwencje.
Share
Twardy Brexit? Premierowi Borisowi Johnsonowi może za to grozić więzienie
Twardy Brexit? Premierowi Borisowi Johnsonowi może za to grozić więzienieŹródło: PAP, Fot: EPA/NEIL HALL
d23ka0e

- Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson może trafić do więzienia, jeśli odmówi przesunięcia daty wyjścia państwa z Unii Europejskiej - stwierdził w rozmowie ze Sky News były prokurator generalny Anglii i Walii Ken MacDonald.

Zobacz także: Donald Trump o wymianie więźniów między Rosją i Ukrainą. "To może być pierwszy krok do pokoju"

Uchwalona w minionym tygodniu przez brytyjski parlament ustawa zakłada, że jeśli do 19 października premier nie uzyska umowy lub zgody posłów na jej brak, musi prosić Brukselę o przedłużenie brytyjskiego członkostwa do końca stycznia przyszłego roku. Problem w tym, że Johnson już wielokrotnie zapowiadał, że prosić o przedłużenie terminu nie będzie.

d23ka0e

Zobacz także: Brexit. Premier Boris Johnson dwukrotnie przegrał głosowania w parlamencie

Szef brytyjskiego rządu zagroził wprost, że jeśli będzie taka konieczność, zwoła przedterminowe wybory do parlamentu. Liczy na to, że w wyborach uzyska większość i uda mu się w nowym parlamencie znieść uchwaloną ustawę zakazującą mu twardego brexitu.

Zdaniem byłego prokuratora z pomocą przeciwnikom twardego brexitu może przyjść sąd. Może on bowiem nakazać złożenie wniosku o przesunięcie wyjścia z UE innemu członkowi rządu.

Źródło: news.sky.com

d23ka0e

Podziel się opinią

Share
d23ka0e
d23ka0e
Więcej tematów