Brexit: brytyjski rząd ostrzega przed paraliżem lotnisk
Brexit: brytyjski rząd ostrzega, że po wyjściu z UE może dojść do utrudnień w ruchu lotniczym, przewozie towarów, obrocie produktami spożywczymi oraz podróżowaniu ze zwierzętami.
Brexit – brytyjski rząd ostrzega
Według informacji podanych przez rząd Wielkiej Brytanii, wyjście z UE bez porozumienia w sprawie przyszłych relacji ze Wspólnotą może skutkować komplikacjami w ruchu lotniczym, obrocie produktami spożywczymi czy podróżowaniu ze zwierzętami. W trzeciej serii analiz odnoszących się do zagrożeń dla różnych sektorów brytyjskiej gospodarki szczególną uwagę zwrócono na problemy, które dotyczą transportu. Chodzi o sytuację, w której obie strony przestałyby uznawać wzajemne pozwolenia, dokumentacje i certyfikaty. Analizy mówią, że w takiej sytuacji brytyjskie linie lotnicze straciłyby pozwolenie do latania nad terytorium krajów unijnych, podobnie jak linie krajów UE nie miałyby prawa latać nad terytorium Wielkiej Brytanii. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że przewoźnicy z obu stron straciliby prawo do obsługi połączeń.
Problem lotnisk i pilotów
Wiadomo, że część pozwoleń dla pilotów i certyfikatów bezpieczeństwa, które są wydawane przez Wielką Brytanię, mogłyby przestać być uznawane we Wspólnocie. Obie strony będą musiały porozumieć się także w kwestii wzajemnego uznawania kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. W innym wypadku pasażerowi, którzy przesiadają się na lotniskach wewnątrz linii musieliby zostać ponownie skontrolowanym, nim ruszą w dalszą podróż.
Ucierpią firmy przewozowe
Przeprowadzone analizy obejmowały także branże przewozów drogowych. Istnieje ryzyko, że w przypadku braku porozumienia z UE brytyjscy stracą prawo do automatycznego uznawania wydanych w Wielkiej Brytanii dokumentów na terenie Wspólnoty, co skomplikuje lub nawet całkowicie uniemożliwi obsługę rynków europejskich.
Komplikacje z przewozem zwierząt i żywności
W razie braku porozumienia w kwestiach eksportu zwierząt w celach hodowlanych, brytyjski rząd oznajmił, iż w razie braku porozumienia z UE możliwy jest wzrost wniosków o niezbędne certyfikaty weterynaryjne. Jak dotąd były one wymagane jedynie przy wywożeniu zwierząt poza granice Unii. Zmiany czekają również produkty żywnościowe. Konieczne będzie wytypowanie odpowiedniego organu nadzorującego jakość na terenie danego kraju.
Przypominamy, że proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczął się 29 marca 2017 roku. Powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.