ŚwiatPlaża radioaktywna jak Czarnobyl. A jeszcze niedawno ją polecano turystom

Plaża radioaktywna jak Czarnobyl. A jeszcze niedawno ją polecano turystom

Praia Da Areia Preta w pobliżu brazylijskiego miasta Guarapari przypomina raj
Praia Da Areia Preta w pobliżu brazylijskiego miasta Guarapari przypomina raj
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

15.04.2022 11:43, aktual.: 15.04.2022 13:19

Praia Da Areia Preta w pobliżu brazylijskiego miasta Guarapari przypomina raj. Tymczasem to piekielne miejsce. Odkrycie prawdziwego oblicza nadmorskiego zakątka jest szokiem. Trzeba teraz zweryfikować wszystkie turystyczne przewodniki.

Jeszcze niedawno urocza plaża w Brazylii, położona blisko dużej aglomeracji, była polecana nie tylko z uwagi na urodę, ale również z powodu "leczniczych właściwości". Przekonanie, że wygrzewanie się na czarnym piasku ma dobroczynny wpływ na organizm legło właśnie w gruzach. Bo pobyt na tej plaży to prawdziwe samobójstwo.

Brazylijska Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego opublikowała ostrzeżenie. "Turystom radzi się spędzać mniej czasu na plaży". Cała okolica jest silnie radioaktywna. Tak bardzo, że w zasadzie najlepiej byłoby wybrać się na nią nie w stroju plażowym, lecz w skafandrze antyradiacyjnym. Licznik Geigera-Müllera brzęczy w tym miejscu ostrzegawczo.

Trudno uwierzyć w to, że to nie skutek ludzkich uczynków, zaniedbań i niebezpiecznych eksperymentów z jądrową energią lub bronią. To naturalna właściwość czarnego piasku. Promieniotwórczość w niskich dawkach nie jest szkodliwa. Ale to nie są niskie dawki.

Przewodniki turystyczne polecały to wyjątkowe miejsce. Jednak plażowanie tam to niebezpieczna igraszka
Przewodniki turystyczne polecały to wyjątkowe miejsce. Jednak plażowanie tam to niebezpieczna igraszka

Norma promieniowania przekroczona 400 razy

Wartości promieniowania jonizującego przekracza tu limit około 400 razy. Jak ocenia piątkowa publikacja w trakcie jednego spaceru można tu bez problemu zebrać takie promieniowanie, jak podczas przechadzki w zamkniętej strefie wokół Czarnobyla lub w trakcie pracy przy sprzęcie do zdjęć roentgenowskich bez ubrania ochronnego.

Jeszcze niedawno przewodniki polecały Guarapari z uwagi na piasek, emitujący bardzo zdrową dawkę promieniowania, które, jak wyjaśniał fizyk jądrowy Marcos Olando, działa "jak szczepionka". Plażę rozpropagowała w 1972 roku opinia szanowanego brazylijskiego lekarza Antonia da Silva Mello, dyrektor Akademii Medycznej. Zalecał pacjentom terapię i wypoczynek.

Teraz, jak ostrzega brazylijska "Agazeta", zalecenie jest przeciwne. Tutejsze skały podwodne zawierają ślady pierwiastków toru i uranu. Uwolniony radioaktywny piasek z dna przenosi promieniowanie na plażę. W niektórych miejscach detektory dosłownie wariują.

Stanowczo odradza się więc wylegiwanie się w czarnym piasku, a także - co czynili do tej pory plażowicze - zagrzebywanie się w nim. To śmiertelnie niebezpieczne. Co ciekawe, choć promieniowanie na plaży jest naprawdę ogromne, w samym mieście liczniki wykazują tylko nieznacznie podwyższone wartości.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także