Trwa ładowanie...

Brak kworum na Zgromadzeniu Ogólnym Trybunału Konstytucyjnego, nie wybrano kandydatów na prezesa

• Zgromadzenie Ogólne TK nie wybrało w środę kandydatów na prezesa Trybunału z powodu braku kworum
• Warunkiem ważności uchwał jest obecność na nim minimum 10 sędziów
• O tym, że kworum się nie zebrało, poinformował czekających dziennikarzy jeden z uczestniczących w Zgromadzeniu sędziów
• Nie chciał jednak wypowiadać się publicznie

Brak kworum na Zgromadzeniu Ogólnym Trybunału Konstytucyjnego, nie wybrano kandydatów na prezesaŹródło: Adam Stępień / Agencja Gazeta
dj0smeq

Obecnie w Trybunale Konstytucyjnym orzeka (licząc z Andrzej Rzeplińskim) dziewięcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji i troje wybranych przez obecny Sejm (Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski). Jak poinformował zespół prasy i informacji TK, sędziowie Pszczółkowski i Przyłębska są na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia. Sędzia Jędrzejewski był również nieobecny na środowym zgromadzeniu.

Obecnie orzeka 9 sędziów

Trzech innych sędziów wybranych przez obecny Sejm (Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha) Rzepliński nie dopuszcza do orzekania i do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym. Powołuje się na wyroki TK z grudnia ubiegłego roku o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 roku: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, których dotąd prezydent nie zaprosił do złożenia ślubowania.

Rzepliński już wcześniej zapowiadał zwołanie ZO ws. wyboru kandydatów na prezesa - według zasad ustawy o TK z 22 lipca. Zgodnie z nimi Zgromadzenie Ogólne w sprawie wyboru kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa Trybunału zwołuje się między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji urzędującego prezesa lub wiceprezesa.

dj0smeq

Niedawno Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te są zgodne z konstytucją i zarazem wskazał, że kandydaci przedstawieni prezydentowi muszą się cieszyć poparciem większości Zgromadzenia Ogólnego.

Tymczasem także w środę Sejm uchwalił ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym autorstwa PiS. Zmienia ona m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK i wprowadza jego sześcioletnią kadencję. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Przyjęta ustawa stanowi m.in., że ZO przedstawia prezydentowi kandydatów "w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał wakat". Według nowej ustawy od dnia powstania wakatu na stanowisku prezesa TK do czasu powołania jego następcy pracami TK kieruje sędzia "posiadający najdłuższy, liczony łącznie, staż pracy: jako sędzia w TK; jako aplikant, asesor, sędzia w sądzie powszechnym; w administracji państwowej szczebla centralnego". Z wyliczeń wynika, że najdłuższy taki staż ma sędzia Julia Przyłębska, wybrana do TK w grudniu ubiegłego roku.

Przyjęte zostały też poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów TK autorstwa posłów PiS. Ustawa wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK, zmienia też zasady ich odpowiedzialności dyscyplinarnej. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

oprac. A. Jastrzębski, M. Grabski

dj0smeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj0smeq
Więcej tematów