Polska"Brak kary śmierci jest nienormalnością"

"Brak kary śmierci jest nienormalnością"

Przywrócenie kary śmierci oraz instytucji Rzecznika Praw Ofiar - to niektóre założenia programu wyborczego Nowej Prawicy, na której czele stoi Janusz Korwin-Mikke. - Kara śmierci jest czymś normalnym w cywilizowanych kraju, jej brak jest nienormalnością. Chcemy, żeby mordercy bali się konsekwencji swoich czynów. Kara za zabójstwa musi być sprawiedliwa - powiedział na konferencji prasowej Korwin-Mikke.

Przyznał on, że aby spełnić ten postulat Polska powinna wypowiedzieć wszystkie umowy, w których zobowiązała się niewykonywania kar śmierci. W polskim prawie karę śmierci zniósł Kodeks karny z 1997 r., ale nie wykonywano jej także wcześniej z powodu przyjętego moratorium. Ostatni wyrok wykonano 21 kwietnia 1988 w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich, na Stanisławie Czabańskim skazanym za gwałt i zabójstwo.

Żadne z państw UE nie przewiduje kary śmierci. Według ekspertów, przywrócenie takiej kary w Polsce groziłoby sankcjami, a nawet możliwością wykluczenia lub co najmniej utratą części praw członkowskich w UE. Musiałoby to także oznaczać wykluczenie Polski z Rady Europy i z możliwości skarżenia się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Według Krzysztofa Orszagha, który będzie startował z list Nowej Prawicy w okręgu podbydgoskim, należy znowelizować kodeks postępowania karnego. Jego zdaniem, obecnie ofiary przestępstw mają mniejsze prawa podczas rozprawy sądowej, niż oprawca. - Ofiara gwałtu ma prawo zadawać oskarżonemu pytania, on nie musi jednak na nie odpowiadać. Natomiast ofiara nie może uchylić się od odpowiedzi na pytanie oprawcy - dodał.

Orszagh zapowiedział, że po wejściu do parlamentu będzie próbował przywrócić instytucję Rzecznika Praw Ofiar. - Instytucja ta działała - udzielała porad prawnych ofiarom przestępstw oraz zapewniała im pomoc psychologiczną - dodał. Rzecznik Praw Ofiar działał w latach 2000-2001 przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Orszagh zajmował to stanowisko (jako doradca w MSWiA), był też doradcą Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

Wcześniej, w latach 90., po brutalnym zabójstwie swej szwagierki, Orszagh założył Stowarzyszenie Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej. Wówczas mówił, że jest za karą śmierci. Potem w publicznych wypowiedziach twierdził, że zmienił zdanie. Obecnie jest właścicielem kancelarii prawnej.

Władze Nowej Prawicy poinformowały, że na pełnomocnika komitetu wyborczego partii wybrano Mieczysława Burcherta, a na pełnomocnika finansowego Janusza Żurka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (38)