PolskaBp Pieronek: brat Roger był postacią klarowną i kryształową

Bp Pieronek: brat Roger był postacią klarowną i kryształową

Założyciel wspólnoty ekumenicznej z Taize brat Roger był postacią bardzo klarowną i kryształową, o czym świadczy m.in. fakt, że otaczał go szacunek ze strony wszystkich wyznań - powiedział biskup Tadeusz Pieronek. Brat Roger poprzez głębię swojego wnętrza był otwarty na każdego człowieka - podkreślił biskup.

Jego zdaniem, brat Roger udowodnił swoim życiem, już od czasu drugiej wojny światowej, że jest "zjawiskiem w świecie religijnym, zjawiskiem bardzo pozytywnym". Duchowny osiadł w 1940 roku w wiosce Taize we francuskiej Burgundii, niosąc tam pomoc najpierw żydowskim uchodźcom, a potem jeńcom niemieckim.

Ruch, który tworzył, napawał optymizmem - był oazą spokoju, budowania wewnętrznego dobra w człowieku, które jest mu potrzebne indywidualnie i społecznie - powiedział Pieronek.

Zdaniem biskupa, także sposób, w jaki odszedł brat Roger, uwidacznia jego rolę. Normalna śmierć nie wywarłaby, jak sądzę, takiego wrażenia jak to, że zginął publicznie, ugodzony przez osobę niezrównoważoną - dodał.

90-letni brat Roger zmarł we wtorek w wyniku trzech ciosów zadanych nożem przez 36-letnią Rumunkę. Do ataku doszło podczas wieczornych modłów w Taize, w których uczestniczyło 2,5 tys. ludzi.

W 1949 roku brat Roger Schutz wraz z sześcioma współbraćmi zaczął prowadzić klasztorny tryb życia, biorąc sobie za hasło pojednanie chrześcijan i wszystkich ludzi. W centrum zainteresowania wspólnoty znajdują się ludzie młodzi, których tysiące przybywają każdego roku do Taize na modlitwy i medytacje. Wspólnota corocznie organizuje Europejskie Spotkania Młodych, na których młodzież spotyka się, by wspólnie modlić się, rozmawiać o pokoju i pojednaniu między chrześcijanami. Pierwsze spotkanie zorganizowano w 1978 roku w Paryżu; w Polsce odbyły się one m.in. w Warszawie (1999 r.) i Wrocławiu (1995 r.)

Wspólnota liczy obecnie około stu braci, ewangelików i katolików, z około 30 państw. Poza Taize, prowadzą oni placówki modlitewno- charytatywne w dzielnicach nędzy różnych miast, od Nowego Jorku po Nairobi.

W 1988 roku brat Roger otrzymał nagrodę UNESCO za wychowanie dla pokoju.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)