WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bp Antoni Długosz zawsze uśmiechnięty

Biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni
Długosz odebrał w Warszawie Order Uśmiechu - jedyne
takie odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Według jury przyznającego wyróżnienie, biskup jest człowiekiem, który zawsze podchodzi do dzieci z uśmiechem.

Bp Długosz od 12 lat jest biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Delegata ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie. Jest profesorem i kierownikiem katedry formacji chrześcijańskiej Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Igantianum" w Krakowie. Założył ośrodek rehabilitacyjny dla narkomanów "Betania" we Mstowie pod Częstochową. Jest również kapelanem Domu Pomocy Społecznej dla Umysłowo Upośledzonych w Częstochowie.

Z zamiłowania zajmuje się duszpasterstwem dzieci. Od lat organizuje w parafiach i katolickich przedszkolach wzorcowe msze św. dla dzieci, podczas których wygłasza dostosowane do wieku dzieci homilie - dialogowane, śpiewane, do których sam przygotowuje pomoce: rysunki, rekwizyty, posługując się nowoczesnymi środkami audiowizualnymi.

WP

Głosi rekolekcje dla dzieci nie tylko w kraju, ale również poza granicami - m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Rosji i na Ukrainie. Jest autorem książek dla dzieci. Swoimi nowatorskimi doświadczeniami w pracy z najmłodszymi chętnie dzieli się z księżmi, klerykami i katechetami podczas wykładów i spotkań katechetyczno-duszpasterskich.

Z tego względu nazywany jest "biskupem od dzieci". Ewangelizuje najmłodszych również poprzez telewizję. Na stałe występuje w programie TVP "Ziarno", w którym zadebiutował we wrześniu 2003 r.

Bp Długosz swoim biskupim zawołaniem uczynił łacińskie słowo "servire", co znaczy "służyć". Ulubione motto bp. Długosza to słowa Rabindranatha Tagore: Śniłem, że życie jest radością. Przebudziłem się i stwierdziłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i przekonałem się, że służba jest radością. Jeśli służyć Bogu i ludziom, to tylko z radością.

Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania orderu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", zainspirowana przez Wandę Chotomską. W 1979 r. (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory kapituła Orderu stała się międzynarodowa. W 1992 Kapituła Orderu Uśmiechu została zarejestrowana w Polsce jako stowarzyszenie. Większość 55-osobowej kapituły obecnie stanowią Polacy.

WP

Odznaczenie - w formie znaczka przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest w Polsce przez Kapitułę Orderu Uśmiechu w Warszawie. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność w danym roku przyniosła dzieciom najwięcej radości. Ceremonii wręczania orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny. Osoba uhonorowana odznaczeniem musi się przy tym uśmiechnąć.

Kawalerami Orderu Uśmiechu zostało około 800 osób z całego świata - m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson - twórczyni Muminków, Astrid Lindgren - autorka Pippi Langstrump, ks. kardynał Franciszek Macharski, Janina Ochojska i ks. Jan Twardowski.

Polub WP Wiadomości
WP
WP