Bp Antoni Długosz zawsze uśmiechnięty
Biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni
Długosz odebrał w Warszawie Order Uśmiechu - jedyne
takie odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci.
Według jury przyznającego wyróżnienie, biskup jest człowiekiem, który zawsze podchodzi do dzieci z uśmiechem.
Bp Długosz od 12 lat jest biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Delegata ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie. Jest profesorem i kierownikiem katedry formacji chrześcijańskiej Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Igantianum" w Krakowie. Założył ośrodek rehabilitacyjny dla narkomanów "Betania" we Mstowie pod Częstochową. Jest również kapelanem Domu Pomocy Społecznej dla Umysłowo Upośledzonych w Częstochowie.
Z zamiłowania zajmuje się duszpasterstwem dzieci. Od lat organizuje w parafiach i katolickich przedszkolach wzorcowe msze św. dla dzieci, podczas których wygłasza dostosowane do wieku dzieci homilie - dialogowane, śpiewane, do których sam przygotowuje pomoce: rysunki, rekwizyty, posługując się nowoczesnymi środkami audiowizualnymi.
Głosi rekolekcje dla dzieci nie tylko w kraju, ale również poza granicami - m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Rosji i na Ukrainie. Jest autorem książek dla dzieci. Swoimi nowatorskimi doświadczeniami w pracy z najmłodszymi chętnie dzieli się z księżmi, klerykami i katechetami podczas wykładów i spotkań katechetyczno-duszpasterskich.
Z tego względu nazywany jest "biskupem od dzieci". Ewangelizuje najmłodszych również poprzez telewizję. Na stałe występuje w programie TVP "Ziarno", w którym zadebiutował we wrześniu 2003 r.
Bp Długosz swoim biskupim zawołaniem uczynił łacińskie słowo "servire", co znaczy "służyć". Ulubione motto bp. Długosza to słowa Rabindranatha Tagore: Śniłem, że życie jest radością. Przebudziłem się i stwierdziłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i przekonałem się, że służba jest radością. Jeśli służyć Bogu i ludziom, to tylko z radością.
Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania orderu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", zainspirowana przez Wandę Chotomską. W 1979 r. (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory kapituła Orderu stała się międzynarodowa. W 1992 Kapituła Orderu Uśmiechu została zarejestrowana w Polsce jako stowarzyszenie. Większość 55-osobowej kapituły obecnie stanowią Polacy.
Odznaczenie - w formie znaczka przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest w Polsce przez Kapitułę Orderu Uśmiechu w Warszawie. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność w danym roku przyniosła dzieciom najwięcej radości. Ceremonii wręczania orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny. Osoba uhonorowana odznaczeniem musi się przy tym uśmiechnąć.
Kawalerami Orderu Uśmiechu zostało około 800 osób z całego świata - m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson - twórczyni Muminków, Astrid Lindgren - autorka Pippi Langstrump, ks. kardynał Franciszek Macharski, Janina Ochojska i ks. Jan Twardowski.