Boże Narodzenie 2023. Dni wolne. To ostatni długi weekend w roku
Boże Narodzenie, czyli dwa dni świąteczne, są ostatnimi ustawowo wolnymi od pracy w 2023 roku. Wypadają one na początku tygodnia, dzięki czemu większość pracowników może liczyć na długi weekend w grudniu. Wolne można jednak przedłużyć. W jaki sposób?
Święta Bożego Narodzenia, przypadające 25 i 26 grudnia są ostatnimi, znajdującymi się na liście trzynastu dni ustawowo wolnych od pracy oraz zajęć. W 2023 roku wypadają one kolejno w poniedziałek oraz wtorek, co oznacza, że przedłużają one przedostatni weekend grudnia do czterech dni. Pracownicy mogą jednak wydłużyć odpoczynek do 10 dni i powrócić do pracy po Nowym Roku.
Dni wolne od pracy 2023. Tak przedłużysz długi weekend
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester wypadają korzystnie dla pracowników. Osoby wykonujące obowiązki zawodowe w systemie zakładającym przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy, rozpoczną świąteczny wypoczynek już w sobotę 23 grudnia. Jeżeli nie zdecydują się na skorzystanie z urlopu, powrócą do pracy w środę 27 grudnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wolne można jednak przedłużyć aż do początku stycznia 2024 roku. Wypadający dzień wcześniej Nowy Rok jest bowiem świętem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że pracownicy, którzy zdecydują się wykorzystać trzy dni urlopu, wypadające kolejno 27, 28 i 29 grudnia zyskają wolne pomiędzy sobotą 23 grudnia 2023 a poniedziałkiem 1 stycznia 2024.
Dni wolne. W styczniu to nie tylko Nowy Rok
Wkrótce po bożonarodzeniowym i noworocznym odpoczynku, pracowników czeka kolejny dzień ustawowo wolny od pracy. 6 stycznia wypada bowiem Objawienie Pańskie, znane szerzej jako święto Trzech Króli. Co ważne, w 2024 roku wypadnie ono w sobotę. Oznacza to, że zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, osobom zatrudnionym będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolnego w innym terminie.