Trwa ładowanie...

Boże Ciało 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie wypada to święto i czy w długi weekend sklepy będą otwarte

Boże Ciało 2019 zbliża się wielkimi krokami. Zobacz, kiedy w tym roku wypada Święto Ciała i Krwi Pańskiej. Czy w długi czerwcowy weekend bez przeszkód zrobimy zakupy?

Share
Boże Ciało 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie wypada to święto i czy w długi weekend sklepy będą otwarte
Źródło: iStock.com
d2dhga3

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem w tym roku wypada w czwartek, 20 czerwca. Należy zaznaczyć, że Boże Ciało jest świętem ruchowym i wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartki, po Uroczystości Trójcy Świętej. Najważniejszą tradycją uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest barwna procesja. Uczestniczący w niej wierni zatrzymują się przed czterema ołtarzami, których liczba związana jest z ewangelistami: św. Markiem, św. Janem, św. Łukaszem i św. Mateuszem. Na czele procesji idą (przeważnie pierwszokomunijne) dzieci, sypiąc kolorowe kwiaty. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni tego dnia powinni wziąć udział we mszy świętej.

Boże Ciało 2019 dniem wolnym od pracy?

Wypadająca 20 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W Boże Ciało zamknięte będą sklepy, w których są zatrudnione osoby na podstawie umowy o pracę. Wówczas zamknięte będą supermarkety i galerie handlowe. Zakupy zrobimy natomiast na stacjach benzynowych, małych, osiedlowych sklepikach lub sieciach sklepów Żabka czy Freshmarket, o ile za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie umowy innej, niż umowa o pracę.

d2dhga3

Podziel się opinią

Share
d2dhga3
d2dhga3
Więcej tematów