Borowski: nie ma przeszkód dla komisji śledczej ws. Orlenu
Jeśli sejmowa komisja ds. służb specjalnych nie wyjaśni wszystkiego, nie widzę przeszkód, by powstała komisja śledcza, która zbada sprawę zatrzymania byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego - powiedział marszałek Sejmu i lider SdPl Marek Borowski.
Lider LPR Roman Giertych zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Liga złoży w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania takiej komisji śledczej.
"Najpierw zakończmy prace tej komisji. Mam nadzieję, że ona wiele wyjaśni, ale jeżeli wszystkiego nie wyjaśni, to ja osobiście nie widzę przeszkód, żeby taka komisja powstała" - tak Borowski odpowiedział na pytanie, czy jest za powołaniem komisji śledczej do zbadania sprawy zatrzymania Modrzejewskiego.
Zdaniem Borowskiego, premier i minister skarbu jako przedstawiciele Skarbu Państwa powinni wstrzymać się z wszelkimi ważnymi decyzjami dotyczącymi spółki Orlen do czasu powołania nowego rządu. "To jest taki moment, w którym tak ważna decyzja, dotycząca tak ogromnej firmy i z takimi konsekwencjami, powinna być podjęta przez nowy rząd, jeśli taki powstanie. Jeśli nie powstanie, to będzie oznaczało, że będziemy mieli wybory i wobec tego powinna być podjęta przez rząd, który się ukształtuje po wyborach" - powiedział Borowski.
Pod koniec ubiegłego tygodnia "Gazeta Wyborcza", powołując się na byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka, napisała, że w 2002 roku Modrzejewski został zatrzymany przez UOP (Zbigniew Siemiątkowski był wtedy szefem UOP-PAP) na polecenie premiera Leszka Millera. Według Kaczmarka, zatrzymania dokonano, aby uniemożliwić zawarcie rzekomo niekorzystnego kontraktu na dostawę ropy naftowej.
W środę przez 10 godzin przed sejmową speckomisją, która bada sprawę, zeznawali Modrzejewski, prokurator, która wydała decyzję o zatrzymaniu, i oficer UOP prowadzący tę sprawę. Komisja zbierze się ponownie w przyszłym tygodniu. Jej szef Józef Gruszka (PSL) ma nadzieję, że w przyszły piątek komisja skończy pracę nad sprawą Modrzejewskiego.
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzej Barcikowski zapowiedział, że w piątek odtajni część informacji związanych z planowanym kontraktem PKN Orlen, które UOP przekazał na początku 2002 roku m.in. Kaczmarkowi.
W czwartek w Płocku zebrało się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu.