WP

Borówno. Ratownicy skazani za nieudaną interwencję

Ratownicy, którzy w 2016 roku nieskutecznie próbowali uratować tonącego w kąpielisku Borównie (woj. kujawsko-pomorskie) zostali skazani na sześć miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem odbycia kary na dwa lata. Dwóch z trzech skazanych otrzymało również zakaz wykonywania zawodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ratownicy trafią do więzienia na pół roku
Ratownicy trafią do więzienia na pół roku (Pixabay.com)
WP

Mężczyźni stanęli przed sądem pod zarzutem bezpośredniego narażenia na utratę zdrowia lub życia, a w konsekwencji nieumyślnego doprowadzenia do śmierci. Jak orzekł biegły, obserwacja lustra wody odbywała się w sposób nienależyty.

Sprawa dotyczy tragedii z 2016 roku, kiedy ratownicy na strzeżonym kąpielisku w podbydgoskim Borównie nie potrafili pomóc tonącemu nastoletniemu chłopakowi. Według oskarżycieli akcja nie była przemyślana, ponadto koordynator ratowników Marcin K. przed wyjściem na przerwę wypoczynkową błędnie obsadził stanowiska ratownicze. Kąpieliska pilnowali wolontariusze bez odpowiednich uprawnień.

17-latek pływał z ojcem w strefie dla umiejących pływać, strzeżonej przez ratowników. Nagle zniknął pod wodą. Na ratunek ruszył mu ojciec. Według świadków chłopak chwycił mężczyznę tak mocno, że zaczął wciągać go pod wodę. Na ratunek 17-latkowi ruszył jego brat. Ojca udało się wyciągnąć na brzeg, ale syn zniknął pod wodą.

WP

Ratownicy podkreślają, że robili wszystko, co w ich mocy, aby uratować tonącego. Adwokaci wnoszą o ich uniewinnienie. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: wyborcza.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP