Trwa ładowanie...
d1e7c5s

Bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. PiS szykuje nowy projekt

Gorąca dyskusja o bonifikatach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność niebawem znów wróci do Sejmu. PiS - jak ustaliła Wirtualna Polska - przygotowało nowy projekt w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejmowa debata o bonifikatach (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d1e7c5s

Od 1 stycznia znika użytkowanie wieczyste. Właściciele domów czy mieszkań wykupią grunty na własność. Szkopuł w tym, że obecne rozwiązania powodują, że mieszkaniec Warszawy z mieszkaniem na gruncie samorządowym zapłaci za przekształcenie prawie dwa razy mniej niż jego sąsiad z lokum na gruncie skarbu państwa.

Dlatego kilka dni temu Platforma Obywatelska - jak przekonywali politycy formacji Grzegorza Schetyny - "dała szansę" PiS-owi i przedstawiła w Sejmie projekt ustawy ws. bonifikat, zgodnie z którym Polacy w danej miejscowości zapłaciliby za zamianę użytkowania wieczystego we własność tyle samo na gruntach państwowych, co samorządowych. - Panie prezesie Kaczyński. Dajemy panu szansę. Panu i premierowi Morawieckiemu, aby w tym zakresie rząd, na którego czele stoi Mateusz Morawiecki, akurat w tym małym odcinku nie rabował Polaków - stwierdził poseł Marcin Kierwiński (PO) z mównicy sejmowej podczas emocjonującej debaty w Sejmie.

d1e7c5s

W połowie grudnia jako pierwsi poinformowaliśmy o projekcie Platformy Obywatelskiej, o którym mówił później Kierwiński. Projekt ten miał "przykryć" decyzję warszawskich radnych PO, którzy - wbrew zapowiedziom z kampanii samorządowej - obniżyli mieszkańcom stolicy bonifikaty.

Warszawiacy byli wściekli, a w ich obronę włączyli się sam prezes Kaczyński i premier Morawiecki. Dla lidera PiS dokonana przez PO zmiana z 98 na 60-procentową bonifikatę była "rabunkiem Polaków". Ostatecznie pod presją i po wielkiej awanturze PO przywróciła 98 proc. bonifikatę w Warszawie

Ale to PiS zdecydowało z kolei, że na gruntach państwowych bonifikaty są na poziomie tylko 60 proc., a nie 98 proc. O to ma właśnie pretensje Platforma.

d1e7c5s

PiS z własnym projektem

Rząd jednak nie chce zgodzić się na przyjęcie projektu PO. Zdaniem PiS, przedstawiony przez Platformę projekt ustawy, zakładający zrównanie do 98 proc. bonifikaty dla gruntów miejskich i państwowych, w skali kraju dotyczyłby tylko Warszawy, bo jedynie w stolicy Rada Miasta uchwaliła tak dużą ulgę. - To populiści, którzy się kompromitują tym pomysłem - przekonują rozmówcy z PiS zorientowani w temacie.

Jak przyznaje jeden z nich, partia rządząca wróci do tematu bonifikat. WP ustaliła, że PiS pokaże na najbliższym posiedzeniu Sejmu własny projekt w tej sprawie. Jak ustaliliśmy, przygotowali go senatorowie PiS i ma on akceptację premiera Mateusza Morawieckiego.

d1e7c5s

Projekt PiS ma wprowadzić mechanizm, który zarządzeniem wojewody pozwalałby wyrównywać stawki bonifikat w danym samorządzie na gruntach skarbu państwa i na gruntach samorządu. Kluczowy będzie zatem podpis jednego człowieka - "dobrego" wojewody, który jest przecież wykonawcą poleceń rządu.

Jak słyszymy z okolic Ministerstwa Infrastruktury, projekt senatorski ws. bonifikat będzie wymagał poprawek, ale ostatecznie zostanie przyjęty.

Jest oficjalne potwierdzenie [AKTUALIZACJA]

Pięć dni po naszej publikacji wiceminister infrastruktury Artur Soboń potwierdził: będzie kolejna nowelizacja ustawy przekształceniowej, dzięki temu wojewodowie będą mogli wydawać zarządzenia w sprawie podniesienia bonifikat w opłacie przekształceniowej dla mieszkań znajdujących się na gruntach Skarbu Państwa.

d1e7c5s

Jeśli do wojewody w trybie nadzoru trafi uchwała gminy w sprawie bonifikat, to wojewoda wyda zarządzenie o podniesieniu bonifikaty przy skarbie państwa, a więc jeżeli w uchwale gminnej jest 90 proc. opłaty przekształceniowej, to wojewoda podniesie do 90 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e7c5s

Podziel się opinią

Share

d1e7c5s

d1e7c5s
Więcej tematów