PolskaBoni kontra biskupi - potyczka o pieniądze duchownych

Boni kontra biskupi - potyczka o pieniądze duchownych

Episkopat chce rozmawiać z rządem o całościowym uregulowaniu kwestii związanych z finansowaniem działań Kościoła na rzecz społeczeństwa, a nie tylko o Funduszu Kościelnym, zgodnie z zapisami w Konkordacie - pisze "Rzeczpospolita".

Boni kontra biskupi - potyczka o pieniądze duchownych
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

15.03.2012 | aktual.: 24.06.2012 22:29

Z Funduszu Kościelnego finansowane są m.in. emerytury duchownych. Zmiany zapowiadał premier Donald Tusk w swoim expose. Dziś projekt zmian ma zaprezentować stronie kościelnej minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jednym z przedstawionych pomysłów ma być propozycja płacenia składki ubezpieczeniowej dla duchownych przez Kościół katolicki. Tematem rozmów będzie także zapowiadana redukcja etatów w ordynariacie polowym i finansowanie katechezy z budżetu państwa.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez KAI, społeczna działalność Kościoła w innych krajach Unii Europejskiej jest finansowana z budżetów tych krajów w stopniu o wiele większym niż w Polsce - informuje dziennik "Rzeczpospolita". Może to budzić zdziwienie, bowiem w powszechnej opinii wspólnoty wyznaniowe w Polsce cieszą się licznymi dobrami na koszt podatnika.

- Lekcje religii w szkołach są obowiązkowe lub dobrowolne, ale zawsze finansowane przez państwo. Szkoły wyznaniowe i uniwersytety katolickie, niemal w całości finansowane są przez państwa. Podobnie personel tych szkół. Tak jest m.in. w Austrii, Belgii, Hiszpanii, a także we Francji.

Dodatkowo instytucje kościelne cieszą się licznymi udogodnieniami, jak ulgi podatkowe. Darowizny na rzecz kościołów wolne są od podatku m.in. w Austrii, Irlandii, Słowacji, Grecji, w Niemczech.

Zabytki sakralne remontowane są z kiesy państwowej. A w niektórych krajach państwo wypłaca duchownym wynagrodzenie i to nie tylko księżom kapelanom.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1206)