Bon turystyczny. Do kiedy? Prezydent podpisał nowelizację
Bony turystyczne to wprowadzone w lipcu 2020 roku świadczenia, mające na celu wsparcie rodzin z dziećmi oraz przedsiębiorców z branży turystycznej, dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Benefit początkowo miał być ważny do końca września 2022 roku - nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym podpisał prezydent Andrzej Duda. PBT ma być ważny do końca marca 2023.
Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, do połowy września 2022 roku ze świadczenia skorzystało blisko 86 procent uprawnionych "suma zrealizowanych przy ich udziale płatności wyniosła blisko 2,9 miliarda złotych". Jak wskazują przedstawiciele MSiT wiele osób wciąż nie aktywowało Bonu Turystycznego lub nie wykorzystało go w całości.
Bon turystyczny przedłużony. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy
Wydłużenie ważności polskiego bonu turystycznego do 31 marca 2023 roku oznacza, że świadczenie będzie mogło być wykorzystane w trakcie nadchodzących ferii zimowych "wydłużenie obowiązywania PBT pozwoli zarówno nowym beneficjentom (w szczególności rodzicom dzieci urodzonych w grudniu 2021 r.), jak i tym, którzy jeszcze nie wykorzystali lub wykorzystali tylko częściowo przyznane im świadczenie, skorzystać z niego w najbliższych miesiącach, a jednocześnie nadal stymulować ruch turystyczny". Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na zrealizowanie czeka jeszcze 606 tysięcy Bonów Turystycznych.
Bon turystyczny. Komu przysługuje świadczenie?
Polski Bon Turystyczny przysługuje rodzicom dzieci do 18 roku życia. Wysokość świadczenia wynosi 500 złotych a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością - 1000 złotych. Bon wypłacany jest na każde dziecko, a jego przyznanie nie jest zależne od dochodów rodziców. Według rządowych danych z benefitu może skorzystać nawet 6,5 miliona dzieci - również tych, których rodzice pracują za granicą.
Jak aktywować bon turystyczny?
Bon turystyczny należy wygenerować w aplikacji Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Po zalogowaniu do platformy możliwość jego aktywacji pojawi się w zakładce Ogólny->Polski Bon Turystyczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po wygenerowaniu kod w formie 16-cyfrowego unikalnego numeru zostanie przesłany na podany adres e-mail lub numer telefonu. Aby z niego skorzystać, wystarczy przedstawić otrzymany ciąg cyfr w zarezerwowanym miejscu pobytu - najpóźniej podczas zakwaterowania.
Gdzie skorzystać z bonu turystycznego?
Polski Bon Turystyczny może być wykorzystany jako zapłata za usługi hotelarskie, a więc: pobyt w hotelu, pensjonacie, hostelu, kempingu czy w gospodarstwie agroturystycznym. Benefit ten można wykorzystać także w przypadku imprez turystycznych (organizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego), w tym kolonii, zielonej szkoły, obozie harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.
Listę podmiotów akceptujących bony turystyczne można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej świadczenia.