Bodnar komentuje sprawę zawieszenia azylu. "Potrzebny złoty środek"
Pomysł premiera Donalda Tuska na zapewnienie bezpieczeństwa polskich granic, przekazany podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej, skomentował w poniedziałek minister Adam Bodnar. Stwierdził, że trzeba utrzymać równowagę między zachowaniem bezpieczeństwa granic a spełnieniem międzynarodowych zobowiązań.
14.10.2024 | aktual.: 14.10.2024 13:02
Szef resortu sprawiedliwości ocenił, czy możliwe jest - jak chce premier Donald Tusk - zawieszenie prawa obcokrajowców do występowania o azyl w Polsce. Adam Bodnar podkreślił, że artykuł 56 konstytucji zapewnia cudzoziemcom w Polsce ochronę przed prześladowaniem, zgodnie z umowami międzynarodowymi.
- Musimy znaleźć złoty środek między potrzebą ochrony naszych granic a przestrzeganiem naszych międzynarodowych zobowiązań - stwierdził Bodnar w rozmowie z TOK FM.
Premier powiedział o tymczasowym zawieszeniu prawa do azylu. Bodnar komentuje
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nową polską strategię migracyjną przedstawi w trakcie najbliższego posiedzenia rządu. Wspomniał o tymczasowym zawieszeniu terytorialnego prawa do azylu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk zadeklarował również, że Polska nie będzie akceptować ani implementować europejskich inicjatyw, takich jak unijny pakt migracyjny. Nie mogą być zastosowane, jeśli mogłyby zagrażać bezpieczeństwu kraju.
- Stoimy przed trudnym wyzwaniem, (...) mierzymy się z ogromną presją wynikającą z wojny hybrydowej i odczuwalnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa - zauważył Adam Bodnar.
Jak dodał, jest wiele zastrzeżeń wobec tak drastycznych środków. - Mamy do czynienia z konstytucyjnymi i międzynarodowymi zobowiązaniami. Artykuł 56 konstytucji mówi o prawie do azylu, obowiązuje nas konwencja genewska. Musimy również pamiętać o wartościach europejskich, do których należy prawo do azylu, a które są również zapisane w Karcie Praw Podstawowych UE" - wskazał minister Bodnar.
Przeczytaj także: Kim Dzong Un to zapowiedział. Żołnierze chcą wysadzić połączenia
Przytoczył również art. 5 konstytucji, z którego wynika, że władze zobowiązane są do ochrony bezpieczeństwa obywateli, nienaruszalności granic, porządku publicznego oraz przestrzegania praw człowieka. Zaznaczył, że zarówno rząd, jak i parlament mają w tym zakresie swoje obowiązki.