Błyskawiczne działania służb. "To nie były puste slogany"
Szef policji, nadinsp. Marek Boroń, w piątek poinformował, że w związku z powodzią nie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Powiadomił również o skazaniu sprawcy kradzieży dwóch pomp zanurzeniowych z Bolesławca na osiem miesięcy więzienia. Premier Donald Tusk podkreślił, że szybkie kary, "to nie były puste slogany".
Podczas piątkowego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu Komendant Główny Policji przedstawił kluczowe informacje dotyczące działań służb. Boroń poinformował o braku kolejnych ofiar śmiertelnych powodzi oraz ewakuacji 48 osób z powiatu żagańskiego. Poszukiwana jest jedna osoba.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Aktualnie zablokowanych jest 77 dróg, w tym 9 dróg krajowych, 21 wojewódzkich oraz 47 powiatowo-gminnych. - Od początku działań jest ich łącznie 15, a już 13 osób zostało zatrzymanych - powiedział Boroń w piątek wieczorem.
Służby ścigają złodziei na terenach powodziowych
Szef policji poinformował również o sprawie zatrzymania sprawcy kradzieży dwóch pomp zanurzeniowych podczas osuszania piwnicy w Bolesławcu. - Złodziej skazany został na osiem miesięcy więzienia bez możliwości zawieszenia - oznajmił komendant.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Kradzież dwóch pomp oznacza osiem miesięcy bezwzględnego więzienia i to w błyskawicznym procesie. Mam nadzieję, że ta informacja dotrze do tych wszystkich, którzy zamierzają wykorzystać sytuację powodzian, ratowników i ich okradać - to nie były puste slogany - podkreślił szef rządu.
Boroń poinformował także o zatrzymaniu osoby odpowiedzialnej za kradzież przycumowanej łodzi z przystani żeglarskiej we Wrocławiu, wartości około 45 tys. zł. - W dniu jutrzejszym wspólnie z prokuraturą będziemy prowadzić działania - zapowiedział komendant.
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl
Poinformował również o odnotowanych tego dnia 14 fałszywych zbiórkach pieniędzy oraz o dotarciu mobilnych posterunków na Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Tego dnia policjanci dotarli łącznie do 14 miejscowości, gdzie rozdawali wnioski o pomoc. - Patrole realizowane są m.in. ze Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową czy KAS - dodał Boroń.