Stanowcze słowa Tuska na sztabie. "Nie akceptujemy decyzji Niemiec"
- Poprosiłem ministra ds. Unii Europejskiej i MSWiA, żeby możliwie szybko uświadomili stronie niemieckiej, że ich decyzja o kontroli granicznej nie może przeszkadzać nam w akcji przeciwpowodziowej - stwierdził Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu.
Na spotkaniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu z udziałem premiera Donalda Tuska, szef MSWiA poinformował w piątek wieczorem o rozmowach z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem na temat potencjalnych korków na mostach czy związanych z kontrolą graniczną w momencie nadejścia fali kulminacyjnej.
Premier mówił, że "na spotkaniu w Nowej Soli miejscowy przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział, że mogą być utrudnienia w akcji przeciwpowodziowej spowodowane korkami w związku z przejściami granicznymi".
Tusk przekazał, że poprosił ministra do spraw Unii Europejskiej oraz szefa MSWiA, "żeby możliwie szybko uświadomili stronie niemieckiej, że nie akceptujemy ich decyzji, że decyzja o kontroli nie może w żadnym wypadku przeszkadzać nam w akcji przeciwpowodziowej".
- Cieszę się, że reakcja z tamtej strony była dość szybka - wskazał Tusk. Jak dodał, poprosił wojewodę lubuskiego o monitoring granicy oraz zwrotną informację czy ruch graniczny jest szybszy. Zapowiedział, że w razie potrzeby strona polska znów będzie interweniowała.
- Mamy zapewnienie, że służby Polski i Niemiec zrobią wszystko, żeby nie było zatorów związanych z kontrolą graniczną w czasie zagrożenia powodziowego - oświadczył w odpowiedzi szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drugi niż genueński na horyzoncie? Jest odpowiedź eksperta IMGW
Minister przekazał jednocześnie, że rozmowy w tej kwestii ze stroną niemiecką odbyły się na szczeblu ministerialnym.
Rozmowy na szczeblu ministerialnym
Siemoniak stwierdził, że w tej sprawie wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk rozmawiał w piątek z wiceministrem spraw wewnętrznych i ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec Hansem-Georgiem Engelke. Podobne rozmowy odbyły się także na linii Straż Graniczna-Policja Federalna. - Mamy zapewnienie, że służby obydwu krajów będą robiły wszystko, żeby nie było jakichkolwiek zatorów związanych z kontrolą graniczną w ciągu czasu zagrożenia powodziowego - poinformował Siemoniak.
W połowie października 2023 r. Niemcy zarządziły kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Pod koniec maja zostały przedłużone na kolejny okres, do 15 grudnia. Kontrole na granicy z Austrią obowiązują od 2015 r. Od 16 września kontrole obejmą wszystkie kraje graniczące z Niemcami: Austrię, Belgię, Czechy, Francję, Danię, Luksemburg, Holandię, Polskę i Szwajcarię.