Bliźnięta jednojajowe mają różne geny
Bliźnięta jednojajowe wcale nie mają takich samych genów - czytamy w Gazecie Wyborczej. To może tłumaczyć - pisze Małgorzata Minta - dlaczego czasami mimo identycznego wyglądu tak się różnią. Dotąd uważano, że za to, iż jedna siostra jest rozważna, a druga romantyczna, odpowiada przede wszystkim środowisko.
Jacka i Placka, bajkowych bliźniaków, którzy postanowili skraść księżyc, nie rozróżniała czasem nawet ich własna mama. Jednak tak naprawdę rodzice identycznych pociech zazwyczaj doskonale sobie radzą z odróżnianiem dzieci. Pomaga im inny uśmiech, mniej zadarty nos czy wreszcie całkowicie odmienne zachowanie dzieci.
Dlaczego bliźniaki jednojajowe, posiadające przecież takie same geny, nie są identyczne? Przecież różnice przejawiają się nie tylko w szczegółach wyglądu, ale też w poważniejszych cechach, np. podatności na choroby. - Wszystko przez to, że DNA obu bliźniaków wcale nie jest taki sam - twierdzi prof. Manel Esteller, genetyk z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Nowotworów w Madrycie. Naukowiec wraz ze swoim zespołem udowodnił, że w czasie naszego życia informacja genetyczna może się bardzo zmienić, a wraz z nią - my sami.
Choć DNA jest pilnie strzeżoną informacją naszego organizmu, to jednak na skutek czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, chemikalia, alkohol)
mogą pojawić się w nim drobne chemiczne zmiany. Za ich sprawą organizm inaczej korzysta z zapisanej w komórkach informacji - i tak u jednego bliźniaka dany gen będzie bardziej lub mniej aktywny, a czasem może być wręcz wyłączony. I właśnie takie różnice odnaleźli hiszpańscy naukowcy. - Byliśmy doprawdy zdumieni, jak bardzo różne są kopie DNA, posiadane przez bliźniaki - mówi prof. Esteller.(IAR)