Trwa ładowanie...

Błażej Spychalski o organizacji przez prezydenta debaty o praworządności w Niemczech: bardzo dobry pomysł

Mimo zakazu wjazdu do strefy Schengen, jakim objęto szefową Fundacji Otwarty Dialog, kobieta otrzymała specjalną wizę uprawniającą do czasowego przebywania na terenie Niemiec. Sprawa ta stała się tematem rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem tego kraju. Na pytanie czy prezydent zorganizuje debatę o praworządności w Niemczech jego rzecznik odparł, że to dobry pomysł.

Błażej Spychalski o organizacji przez prezydenta debaty o praworządności w Niemczech: bardzo dobry pomysłŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
dldjxc6

Ludmiła Kozłowska wzięła udział w czwartkowej debacie w Bundestagu, poświęconej praworządności w Polsce i na Węgrzech. O sprawę tę pytany był na antenie telewizji wPolsce.pl nowy rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jego zdaniem to przykład tego, że państwa realizują własne interesy, a nie "patrzą się na nas".

- Na szczęście w Bundestagu zjawiło się raptem kilkunastu posłów, co pokazuje, że cała reszta patrzy na tę sprawę chłodnym okiem i widziała, że to jest w stosunku do Polski nie fair. Dobrze się stało, że prezydent podczas spotkania na Łotwie od razu rozmawiał o tym problemie z prezydentem Niemiec i poprosił go o podjęcie bardzo silnej interwencji w tej sprawie. Tak być nie może - stwierdził Spychalski.

Rzecznik prezydenta dodał, że Polska współpracuje i chce współpracować z Niemcami, ale nie może być tak, żeby takie decyzje "które w sferze gospodarczej nie mają żadnego znaczenia, ale w sferze politycznej mają ogromne znaczenie dla naszych relacji, miały miejsce".

dldjxc6

Na pytanie, czy w związku z tym prezydent nie powinien zorganizować w Pałacu Prezydenckim debaty na temat praworządności w Niemczech, Spychalski odparł: "to jest bardzo dobry pomysł". - Jest pewna grupa osób w Polsce, która sądzi, że Niemcy to jest kraj mlekiem i miodem płynący, nie ma tam żadnych problemów, sędziów do Sądu Federalnego wybierają sędziowie. A tam w ogóle zupełnie inaczej ten system wygląda. Mało tego, znaczna część reformy sądownictwa jest oparta na tym, co się dzieje w Niemczech, na wzorcach, które tam funkcjonują - mówił rzecznik prezydenta. - Warto o takich rzeczach pamiętać, warto wiedzieć i z całą pewnością trzeba się będzie zastanowić, jak takie informacje przekazywać - dodał.

Źródło: wPolsce.pl

dldjxc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dldjxc6
Więcej tematów