Trwa ładowanie...

Blair: usunięcie Saddama - żmudne i trudne zadanie

Odsunięcie od władzy Saddama Husajna będzie "zadaniem żmudnym i trudnym" - ostrzegł w piątek rano brytyjski premier Tony Blair w wywiadzie dla rozgłośni radiowej BBC. Premier Wielkiej Brytanii mówił też o "ciężkich i trudnych momentach" działań koalicji amerykańsko-brytyjskiej na froncie irackim.

Blair: usunięcie Saddama - żmudne i trudne zadanie
d22c337
d22c337
Tony Blair (fot. AFP)
Źródło: Tony Blair (fot. AFP)

Blair, który wrócił do Londynu po rozmowach z prezydentem USA Georgem Bushem i z sekretarzem generalnym ONZ Kofi Annanem, zapowiedział powołanie po wojnie w Iraku - pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych - "reprezentatywnego rządu całego narodu irackiego".

Blair oświadczył, iż spodziewa się, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pomocy humanitarnej dla Iraku zostanie przyjęta "w ciągu 24 godzin". Blair zaznaczył, że "uzgodnił" z prezydentem USA, iż oba kraje będą zabiegać o uchwalenie nowej rezolucji Rady w sprawie pomocy humanitarnej dla Iraku, powojennych planów stabilizacji sytuacji w tym kraju oraz gwarancji utrzymania integralności terytorialnej Iraku.

d22c337

"Nie twierdzimy, że o przyszłości Iraku winni decydować Amerykanie i Brytyjczycy - mówimy, iż decyzje w sprawie przyszłości Iraku powinni podejmować Irakijczycy (...). Przede wszystkim trzeba jednak zapewnić powstanie w tym kraju systemu rządów, które w jak największym stopniu reprezentowałyby cały naród - to zadanie, które musimy rozwiązać we współpracy z ONZ" - powiedział brytyjski premier.

Blair zasugerował też wyraźnie, iż również prezydent Bush opowiada się za istotną rolą ONZ w rozwiązywaniu problemów Iraku po wojnie. "Zgodziliśmy się na spotkaniu na szczycie na Azorach - ja sam, prezydent Bush i (hiszpański) premier Aznar, że rezolucje ONZ winny nie tylko regulować kwestie humanitarne, lecz także - sprawy cywilnej administracji w Iraku" - zaznaczył Blair.

Bezpośrednio po czwartkowej konferencji prasowej z prezydentem Bushem, po rozmowach w Camp David, Blair udał się do Nowego Jorku, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Kofim Annanem. Jak podano, omawiana była głównie kwestia pomocy humanitarnej dla Iraku. Blair miał poinformować też Annana o swej rozmowie z Bushem.

Nie ujawniono innych szczegółów ponadgodzinnego spotkania w cztery oczy Annan-Blair. Czeska agencja CTK podaje, powołując się na krótki komunikat, opublikowany po rozmowie, że sekretarz ONZ i brytyjski premier z zadowoleniem odnotowali kompromis w sprawie pomocy dla Iraku. (jask)

d22c337

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d22c337
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22c337
Więcej tematów