ŚwiatBlair będzie musiał odejść?

Blair będzie musiał odejść?

11 deputowanych do Izby Gmin - niższej izby
brytyjskiego parlamentu - chce uruchomić wobec premiera Tony'ego
Blaira procedurę impeachmentu, czyli usunięcia go z urzędu -
podały w czwartek media nad Tamizą. Impeachment nie był stosowany w Wielkiej Brytanii od ponad
150 lat i w ocenie konstytucjonalistów taki wniosek nie ma
większych szans powodzenia.

Blair będzie musiał odejść?
Źródło zdjęć: © AFP

26.08.2004 | aktual.: 26.08.2004 15:01

Deputowani zarzucają premierowi, że działał nieuczciwie i wprowadzał społeczeństwo w błąd w kwestii posiadania przez Irak broni masowego rażenia, wciągając Wielką Brytanię do wojny z Saddamem Husajnem.

Inicjatywa wyszła ze strony 11 deputowanych - głównie walijskich i szkockich nacjonalistów oraz dwóch konserwatystów - którym przewodniczy Walijczyk Adam Price z ugrupowania Carmarthen East and Dinefwr. Według mediów grupa deputowanych rządzącej Partii Pracy rozważa poparcie wniosku, choć mogłoby to dla nich oznaczać usunięcie z partii.

Zgodnie z liczącym wiele wieków zwyczajem, który nigdy nie było unieważniony, wystarczy wniosek jednego deputowanego, by spiker, czyli przewodniczący Izby Gmin, rozpoczął debatę nad impeachmentem. Jeśli do tego dojdzie, Blair będzie musiał ponownie stawić czoło przeciwnikom swoich decyzji w sprawie Iraku.

Impeachment nie był stosowany w Wielkiej Brytanii od 1848 r., kiedy lord Palmerston został oskarżony o zawarcie tajnego traktatu z Rosją. Później procedura ta została zastąpiona koncepcją odpowiedzialności ministrów, którzy są zmuszani do rezygnacji, jeśli parlament źle ocenia ich pracę.

Odkurzanie wiktoriańskich przepisów może wydawać się dziwne, ale postępowanie premiera doprowadziło ludzi i parlament do punktu, gdzie nie ma już alternatywy, jeśli chcemy zachować podstawy demokracji - powiedział Adam Price dziennikowi "The Guardian". Twierdzi, że Blair nie powiedział opinii społecznej prawdy o broni masowego rażenia w Iraku, ponieważ zawarł wcześniej tajne porozumienie z prezydentem Stanów Zjednoczonych w sprawie inwazji na Irak.

Komisja parlamentarna Izby Gmin, która rozważała ostatnio problem, uznała, że "okoliczności stosowania impeachmentu są tak odległe od teraźniejszości, że procedura musi być uważana za przestarzałą". Opozycja może jednak skorzystać z tego sposobu, by obniżyć wiarygodność laburzystowskiego premiera w oczach Brytyjczyków.

Anna Gumułka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)