Trwa ładowanie...
dk0vqla

Blair: al-Qaeda próbuje zbudować tzw. brudną bombę

Al-Qaeda próbuje zbudować tzw. brudną bombę - oświadczył w piątek brytyjski premier Tony Blair. Zaapelował o jak najszybsze działanie, by broń masowego zniszczenia nie wpadła w niewłaściwe ręce.

dk0vqla

"Wiemy, że al-Qaeda próbuje zbudować brudną bombę, prymitywnie wykonane urządzenie nuklearne" - powiedział Blair na konferencji Partii Pracy w walijskim Swansea.

Brudną bombą nazywane jest urządzenie detonujące w tradycyjny sposób substancje radioaktywne, które skażą teren na znacznym obszarze.

Podkreślił, że o ile centrum siatki terrorystycznej Osamy bin Ladena zostało zniszczone, to jej komórki "we wszystkich dużych krajach, we wszystkich częściach Europy pozostały nietknięte" i "do konwencjonalnych środków terrorystycznych dodały broń biologiczną i chemiczną".

Blair, który jest największym w Europie sojusznikiem Waszyngtonu i rzecznikiem interwencji zbrojnej w Iraku, ostrzegł, że jeśli terrorystom wpadnie w ręce broń masowego zniszczenia, świat "pogrąży się w strasznym koszmarze".

dk0vqla

"Jeśli nie zareagujemy dzisiaj na rosnące zagrożenie bronią biologiczną, chemiczną i atomową, pewnego dnia jakieś państwo albo grupa terrorystyczna jej użyje" - oświadczył.

"Wielu z was nie może zrozumieć, dlaczego tak bardzo się o to troszczę. Powiem wam, że to strach" - wyznał.

Blair podkreślił, że nie ma obawy, by iracki przywódca Saddam Husajn zaatakował "jutro czy pojutrze miasta brytyjskie". "Istnieje natomiast obawa, że pewnego dnia nowe zagrożenia, które stanowią broń masowego zniszczenia i międzynarodowy terroryzm, połączą się, by wywołać katastrofę naszego świata" - ostrzegł. (aka)

dk0vqla
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk0vqla
Więcej tematów