Trwa ładowanie...

Błąd w arkuszu z języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym?

"Zemsta" Aleksandra Fredry była motywem przewodnim zadań w teście z języka polskiego, który rozwiązywali gimnazjaliści we wtorek na egzaminie z wiedzy humanistycznej; do sztuki tej odnosiła się połowa zadań. Jak donosi serwis natablicy.pl, w jednym z pytań pojawił się błąd.

Share
Błąd w arkuszu z języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym?
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
dboqlxb

W teście z języka polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 20 zadań, które odnosiły się m.in. do cytowanego w arkuszu fragmentu "Zemsty". Polecenie do szóstego zadania brzmiało następująco: "W tabeli zamieszczono informacje dotyczące 'Zemsty'. Rozstrzygnij, która z nich jest fałszywa. Zaznacz F we właściwym miejscu".

Uczniowie mieli do wyboru cztery odpowiedzi:

  1. Autor nadał głównym postaciom komedii nazwiska uwydatniające ich charakterystyczne cechy.
  2. Cześnik i Rejent mają swoje ulubione powiedzonka i często wplatają je w tok wypowiedzi.
  3. Słowami: "tych dwóch ludzi - ogień, woda" Papkin charakteryzuje Cześnika i Rejenta.
  4. Utwór kończy się sceną pojedynku Cześnika z Rejentem.
dboqlxb

Jak donosi serwis natablicy.pl, fałszywe odpowiedzi na to pytanie - wbrew temu, co sugerowało polecenie - mogą być dwie, mianowicie: "Słowami: 'tych dwóch ludzi - ogień, woda' Papkin charakteryzuje Cześnika i Rejenta" oraz "Utwór kończy się sceną pojedynku Cześnika z Rejentem".

Pytanie dotyczące wspomnianego zadania zostało już skierowane do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie pozostaje ono bez odpowiedzi.

dboqlxb

Podziel się opinią

Share
dboqlxb
dboqlxb
Więcej tematów