Biskupi zajmą się Radiem Maryja
Radio Maryja oraz kwestia duszpasterstwa
Polaków za granicą będą najważniejszymi tematami obrad polskich
biskupów, którzy zbiorą się 2 maja na Jasnej Górze - poinformował
rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Będzie to spotkanie Rady Stałej Episkopatu poszerzonej o biskupów diecezjalnych, nie zaś zebranie plenarne całej Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie jednodniowych obrad zostanie wydany komunikat.
Podsumowanie prac Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja oraz dyskusja na temat rozgłośni będzie pierwszym punktem spotkania biskupów. Zespół zaprezentuje wnioski zádotychczasowych prac - poinformował ks. Kloch.
Jak donoszą media, jednym z możliwych rozwiązań problemów narastających wokół toruńskiej rozgłośni może być odsunięcie jej dyrektora ojca Tadeusza Rydzyka. Według nich możliwe jest nawet, że o. Rydzyk wyjedzie na jedną z misji, jakie zakon redemptorystów prowadzi, np. w Afryce.
Decyzję dotyczącą założyciela toruńskiej rozgłośni miałby podjąć, według "Rzeczpospolitej", o. Joseph W. Tobin, generał zakonu redemptorystów. Inni rozmówcy dziennika sugerują, że o. Rydzyka miałby zastąpić o. Jan Mikrut. Był on bliskim współpracownikiem o. Rydzyka w początkach istnienia radia, ale po konflikcie opuścił je.
Zdaniem redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" ks. Adama Bonieckiego, sprawa wysłania dyrektora Radia Maryja na misję jest bardzo delikatna i skomplikowana, bo stoją za nim dwa miliony słuchaczy tej rozgłośni. Jest to jednak możliwe, gdy taką decyzję odnośnie wysłania ojca Rydzyka na misję podejmie jego przełożony: prowincjał lub generał zakonu - powiedział w piątek ks. Boniecki.
Na początku kwietnia Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przekazał kopię listu Stolicy Apostolskiej w sprawie Radia Maryja przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefowi Michalikowi, biskupom diecezjalnym i prowincjałowi Redemptorystów o. Zdzisławowi Klafce.
Stolica Apostolska zaapelowała do polskich biskupów, "aby zgodnym działaniem przezwyciężali aktualne trudności spowodowane przez niektóre transmisje i stanowiska zajmowane przez Radio Maryja, które nie uwzględniają w wystarczającym stopniu słusznej autonomii sfery politycznej".
W liście napisano też, że "uciążliwą sprawą Radia Maryja z pełną uwagą i stanowczością powinni się zająć: biskup toruński (gdzie radio ma siedzibę), władze zakonne Zgromadzenia Ojców Redemptorystów oraz Konferencja Episkopatu Polski".
Podczas zebrania na Jasnej Górze biskupi zajmą się również kwestią duszpasterstwa osób, które wyjeżdżają za granicę. 3 maja Kościół obchodzi Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski, jest to zarazem Dzień Modlitw za Emigrację.
Według ks. Klocha, "bardzo duża liczba młodych Polaków wyjeżdżających do pracy, zwłaszcza na Wyspy Brytyjskie (szacuje się, że jest to ok. 400 tys. osób), skłania do zastanowienia się nad sprawą duszpasterstwa tej grupy. Dotychczasowa liczba duszpasterzy Polaków w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii nie jest bowiem wystarczająca".