PolskaBiskupi dziękują parlamentowi za wolny dzień

Biskupi dziękują parlamentowi za wolny dzień

Biskupi polscy w liście pasterskim, który jest czytany w niedzielę w kościołach całej Polski, dziękują parlamentowi i wszystkim, którzy wspierali pomysł ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Przypominają też, że w święto Trzech Króli, przypadające w czwartek, 6 stycznia, katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.

Biskupi z satysfakcją przyjmują decyzję polskiego parlamentu, który przywrócił status dnia wolnego uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli święta Trzech Króli. "Decyzja ta była poprzedzona w minionych latach wieloma inicjatywami obywatelskimi. Składamy serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy swoją modlitwą, zatroskaniem o tradycję Kościoła oraz konkretnymi działaniami z determinacją wspierali zamysł przywrócenia uroczystości Objawienia Pańskiego należnego jej miejsca w życiu społecznym i religijnym Polaków" - piszą biskupi.

Podkreślają, że jest to przywrócenie tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne. Biskupi zaznaczają, że 6 stycznia był i jest dniem wolnym w wielu krajach Europy.

"Niech nasza chrześcijańska radość wyrazi się w tym dniu poprzez udział we mszy świętej" - zachęcają biskupi. Przypominają, że uroczystość Objawienia Pańskiego należy do ustanowionych przez Kościół dni świętych, w które każdy katolik jest zobowiązany do uczestniczenia w mszy św. Do tej pory było to jedyne święto nakazane, które nie było jednocześnie dniem wolnym od pracy.

Jak podkreślają biskupi, "historia Mędrców - Trzech Króli - to głęboki w treści symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary". Biskupi zwracają uwagę, że uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśla bardzo mocno powszechność Kościoła oraz jego misyjny charakter. "Myślą i sercem obejmujemy wspólnoty chrześcijańskie żyjące na wszystkich kontynentach. Pragniemy wspierać zwłaszcza te, które przeżywają trudności oraz dni próby" - piszą hierarchowie.

W Polsce 6 stycznia jest dniem modlitw za polskich misjonarzy i okazją do wsparcia prowadzonych przez nich dzieł. Jak podkreślają biskupi, w wymiarze duchowym wszyscy możemy być misjonarzami. "Ofiarujmy więc dziełu ewangelizacji dar naszej modlitwy, od której Chrystus uzależnił powodzenie misji Kościoła" - zachęcają, dodając, że "każdy czyn i każda ofiara na rzecz misji przybliża nas samych do Chrystusa i czyni nas wiarygodnymi uczniami Zbawiciela".

Objawienie Pańskie jest także patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które organizuje akcję "Kolędnicy Misyjni" na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Biskupi zachęcają dzieci do dalszej pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

W święto Trzech Króli księża błogosławią kadzidło i kredę, którą wierni oznaczają drzwi mieszkań. "Wyrażamy przez to, że nowo narodzony Chrystus został przyjęty w naszym domu i obdarza jego mieszkańców swoim błogosławieństwem" - przypominają biskupi.

Wiernym życzą błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku, pokoju, niegasnącej nadziei i wiecznej miłości.

Kościół już od IV wieku po Chrystusie obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli. W tradycji wschodniej uroczystość ta nazwana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie.

Źródło artykułu:PAP
pracabiskupświęto
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)