PolskaBiskupi: brońcie świętości niedzieli i rodziny

Biskupi: brońcie świętości niedzieli i rodziny

Do wspólnej, rodzinnej modlitwy, dialogu i
świętowania niedzieli wzywają biskupi w liście Episkopatu Polski z
okazji uroczystości Świętej Rodziny, przypadającej 31 grudnia.
List zostanie odczytany we wszystkich kościołach w
Polsce.

31.12.2006 | aktual.: 31.12.2006 10:53

Według biskupów, wielką rolę w budowaniu więzów rodzinnych odgrywa właściwe przeżywanie niedzieli z mszą św. jako najważniejszym wydarzeniem tego dnia. "Brońcie świętości niedzieli i przyczyniajcie się swoim świadectwem do tego, aby wszyscy mogli ją przeżywać religijnie, bez przymusu do pracy, np. w handlu. Niech w tym dniu nie braknie czasu dla dzieci, ale także dla niesienia miłości innym" - apeluje Episkopat w liście do wiernych.

Rodzina jest nadzieją świata, wypracowuje jego przyszłość, służy wspólnocie, wychowuje i kształtuje - napisał biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź w liście pasterskim do wiernych z okazji uroczystości Świętej Rodziny, obchodzonej w pierwszą niedzielę po świętach Bożego Narodzenia.

Hierarcha podkreśla w nim, że rodzina - "jeśli Bogiem jest silna" - stanowi szkołę wiary i postaw wobec wyzwań życia. "Boży klimat, który panuje w rodzinie, stanowi mocne oparcie przeciwko różnym negatywnym zjawiskom, które zagrażają jej świętości i społecznemu znaczeniu" - napisał arcybiskup.

Nawiązując do uroczystości Świętej Rodziny, abp Głódź zaapelował do rodzin, by "nie traciły z oczu świętego wymiaru, swej społecznej, wychowawczej i religijnej misji".

Odnosząc się do ludzi, dla których Bóg nie stanowi fundamentu życia - niewierzących i poszukujących - abp Głódź podkreślił, że "są oni naszymi braćmi i ludźmi naszej ojczyzny - losu przeżywanego czasu".

Abp Głódź przypomina jednocześnie nauczanie Soboru Watykańskiego II, który mówi, że "w godności ludzkiej zakorzenione jest prawo do wolności religijnej, a zatem także prawo do odrzucenia Boga, któremu człowiek może powiedzieć "nie". "Choć równocześnie mamy prawo zapytać - tak, jak Jan Paweł II na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: +Jaki argument rozumu, jaką wartość woli i serca można przedłożyć samemu sobie i bliźnim, rodakom i narodowi, ażeby powiedzieć "nie" Temu, którym żyliśmy przez 1000 lat" - głosi list arcybiskupa.

Zdaniem abp. Głódzia, trzeba zapytać, jaką rolę odegrał Kościół w dziejach naszej ojczyzny, a Kościół "nikogo nie potępia z powodu jego światopoglądu". "Przeciwnie - jak naucza Kościół - Bóg nie jest daleko od tych, którzy szukają Go szczerym sercem, jakby po omacku, chce bowiem, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy" - podkreśla hierarcha.

Według arcybiskupa Głódzia, zadaniem człowieka jest poszukiwanie prawdy, a gdy ją znajdzie, "powinien przy niej trwać i według niej kształtować swoje życie". Wezwał też do wytrwałego szukania Boga, który nadaje sens naszemu życiu.

Z okazji Nowego Roku, abp Głódź życzył, aby był on dobry, pełen łaski pokoju i prawdy. By rodzina była źródłem bogatego człowieczeństwa, biskupi zalecają pielęgnowanie zwyczaju modlitwy wspólnej. "Tylko wówczas gdy będziecie się modlić, polecając Ojcu, który jest w niebie, radości i bóle, nadzieje i smutki waszego życia rodzinnego - będziecie wprowadzać dzieci w wyjątkową zażyłość z Bogiem" - głosi list Episkopatu.

Niepokój Episkopatu budzi brak czasu dla dzieci. Rodzice coraz mniej rozmawiają ze swoimi dziećmi. Tymczasem wzajemne bycie razem i dialog miłości spajają rodzinę, a w niektórych domach dzieci są pozostawione same sobie. "Starajcie się każdego dnia mieć czas na rozmowy. Im więcej czasu im poświęcicie, tym wasze dzieci zyskają większe bogactwo duchowe" - przypominają biskupi w swoim liście.

Hierarchowie zwracają w nim też uwagę na potrzebę pielęgnowania miłości małżeńskiej. "Nazaret jest szkołą życia małżeńskiego i rodzinnego. Wpatrując się w Świętą Rodzinę z Nazaretu chciejcie podjąć troskę o wzrost miłości do Chrystusa i do siebie nawzajem" - zachęcają biskupi.

Ponadto - jak podkreślają - "gdy w waszym życiu pojawiają się czasem trudne dni i bolesne doświadczenia, które wymagają cierpliwości i ofiarności, Chrystus chce być dla Was źródłem siły, mobilizacji i nadziei na całe życie".

Przypominają, że kiedy papież Benedykt XV w 1921 roku ustanowił święto Najświętszej Rodziny, upowszechnił nabożeństwo, które było już znane w całym świecie katolickim. "Kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej" zaaprobował papież Leon XIII, który 20 listopada 1890 roku wydał odpowiedni dekret. Zaś papież Leon XIII w swoich pismach, m.in. w Neminem fugit (z 14 czerwca 1892 roku) nieraz zachęcał do naśladowania Najświętszej Rodziny.

Uroczystość Świętej Rodziny zawsze obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)