Birczy zabrano miejsce na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. "Konieczność wyboru"
Wymiana tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza wzbudziła kontrowersje. Na nowych zabrakło miejsca dla miejscowości Bircza, która trzykrotnie broniła się przed atakiem oddziałów UPA. Już wiadomo, kto i dlaczego podjął taką decyzję.
15.03.2018 | aktual.: 30.03.2022 09:31
"Decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych" - uznało Ministerstwo Obrony Narodowej. Z odpowiedzi resortu wynika, że Bircza zniknęła, bo tak polecił Antoni Macierewicz w oparciu o ustalenia zespołu eksperckiego złożonego z m.in. członków IPN.
8 listopada wymieniono tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na nowych zabraklo miejsca na upamiętnienie Birczy, która jako jedna z 21 wyrytych wcześniej miejscowości w latach 1945-1946 trzykrotnie obroniła się przed atakiem oddziałów UPA.
"Władze samorządowe Gminy Bircza są zbulwersowane tym niegodziwym, haniebnym i jakże skandalicznym czynem. Dziś po 99 latach od odzyskania niepodległości, chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń, w tym przed walczącymi w obronie Birczy w latach 1945-1946" - napisano w oświadczeniu gminy Bircza.
"Ależ pokrętna odpowiedź" - skomentował odpowiedź MON zaangażowany w sprawę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. I dodał, że to "zwalanie winy na innych".