Trwa ładowanie...

Birczy zabrano miejsce na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. "Konieczność wyboru"

Wymiana tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza wzbudziła kontrowersje. Na nowych zabrakło miejsca dla miejscowości Bircza, która trzykrotnie broniła się przed atakiem oddziałów UPA. Już wiadomo, kto i dlaczego podjął taką decyzję.

Share
Birczy zabrano miejsce na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. "Konieczność wyboru"Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d454ijt

"Decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych" - uznało Ministerstwo Obrony Narodowej. Z odpowiedzi resortu wynika, że Bircza zniknęła, bo tak polecił Antoni Macierewicz w oparciu o ustalenia zespołu eksperckiego złożonego z m.in. członków IPN.

8 listopada wymieniono tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na nowych zabraklo miejsca na upamiętnienie Birczy, która jako jedna z 21 wyrytych wcześniej miejscowości w latach 1945-1946 trzykrotnie obroniła się przed atakiem oddziałów UPA.

d454ijt

"Władze samorządowe Gminy Bircza są zbulwersowane tym niegodziwym, haniebnym i jakże skandalicznym czynem. Dziś po 99 latach od odzyskania niepodległości, chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń, w tym przed walczącymi w obronie Birczy w latach 1945-1946" - napisano w oświadczeniu gminy Bircza.

"Ależ pokrętna odpowiedź" - skomentował odpowiedź MON zaangażowany w sprawę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. I dodał, że to "zwalanie winy na innych".

Zobacz także: Bohater z Polski. Za to co zrobił, w nagrodę poleci do Indii

d454ijt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d454ijt
d454ijt
Więcej tematów