Trwa ładowanie...

Bilans zamieszek na Węgrzech: 167 rannych, 131 aresztowanych

W trakcie poniedziałkowych zajść w Budapeszcie, towarzyszących obchodom 50. rocznicy rewolucji węgierskiej, rannych zostało co najmniej 167 osób, w tym 17 policjantów. Aresztowano 131 osoby, a straty oszacowano na około 760 tys. euro.

Share
Bilans zamieszek na Węgrzech: 167 rannych, 131 aresztowanych
Źródło: AFP
d154csg

Opozycja zapowiada kolejne akcje protestacyjne przeciwko centrolewicowemu rządowi premiera Ferenca Gyurcsanya. Sprzymierzone z główną partią opozycyjną Fidesz stowarzyszenie rolników Magosz ogłosiło, że między 2 a 20 listopada przeprowadzi w Budapeszcie demonstracje, ściągając do stolicy tysiąc maszyn rolniczych.

Fidesz złożył w państwowej komisji wyborczej siedem pytań, które miałyby być postawione społeczeństwu w referendum. Pytania dotyczą między innymi prywatyzacji służby zdrowia oraz przyjęcia ustawy umożliwiającej pociąganie premiera i poszczególnych ministrów do osobistej odpowiedzialności za deficyt budżetowy.

By wniosek o przeprowadzenie referendum nabrał mocy prawnej, musi go wesprzeć swymi podpisami co najmniej 200 tys. obywateli.

Sytuacja na Węgrzech jest napięta od 17 września - od czasu ujawnienia przemówienia premiera Gyurcsanya, w którym przyznał, że rządzący socjaliści miesiącami okłamywali społeczeństwo co do sytuacji gospodarczej kraju.

d154csg

Podziel się opinią

Share
d154csg
d154csg
Więcej tematów