Trwa ładowanie...
d39rb6d

BiH: Trybunał Konstytucyjny podtrzymał sprzeciw w sprawie daty święta Serbów

• Trybunał Konstytucyjny Bośni i Hercegowiny odrzucił wniosek bośniackich Serbów
• Utrzymano w mocy zakaz ustanowienia przez nich święta narodowego 9 stycznia
• Data owa wywołuje wzrost napięć etnicznych w Bośni i Hercegowinie

d39rb6d
d39rb6d

Trybunał orzekł, że władze Republiki Serbskiej nie dostarczyły żadnych nowych elementów, które pozwoliłyby "zrewidować wcześniejszą decyzję" w tej sprawie.

W grudniu 2015 roku sędziowie nakazali Republice Serbskiej znalezienie innej daty, będącej do zaakceptowania przez Muzułmanów i Chorwatów z drugiej autonomicznej jednostki terytorialnej kraju: Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej. Bośniaccy Serbowie nie zgodzili się z tą decyzją i ją zaskarżyli.

Wybrana przez bośniackich Serbów data święta narodowego nawiązuje do 9 stycznia 1992 roku, kiedy to proklamowana została Republika Serbska. Trzy miesiące później rozpoczęła się w Bośni wojna trwająca do 1995 roku, w której zginęło 100 tys. osób.

Reuters pisze w sobotę, że Trybunał Konstytucyjny nakazał również wstrzymanie zaplanowanego przez Serbów bośniackich na 25 września referendum w sprawie daty ich święta, gdyż takie głosowanie narusza zdaniem sądu porządek konstytucyjny. Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik oświadczył jednak, że referendum się odbędzie.

d39rb6d

Przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w BiH Austriak Valentin Inzko oświadczył, że nieposzanowanie decyzji Trybunału byłoby "poważnym naruszeniem" porozumień pokojowych z Dayton.

Na mocy tego porozumienia Bośnię i Hercegowinę, która wydzieliła się z Jugosławii w 1992 roku, tworzą obecnie Republika Serbska zamieszkana przez Serbów i Federacja Muzułmańsko-Chorwacka zamieszkana przez Bośniaków (Muzułmanów) i Chorwatów. Obie jednostki połączone są słabym rządem centralnym z siedzibą w Sarajewie.

d39rb6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39rb6d
Więcej tematów