Trwa ładowanie...

Bieszczady: ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Bieszczadach ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. GOPR zaleca szczególną ostrożność.
Share
Bieszczady: ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Bieszczady: ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowegoŹródło: PAP/EPA
d2bxa7t

Bieszczady: trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W poniedziałek wieczorem wzrosło zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego (znaczny). Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin – czytamy na oficjalnej stronie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Znaczne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie bardzo silny i silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne o znacznej grubości. Zagrożenie utrzymują ciągłe opady śniegu oraz silny wiatr.

d2bxa7t

Bardzo trudne warunki turystyczne w Bieszczadach

Jak informuje GOPR w górnych partiach połonin utrzymuje się nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się na poziomie ok. 120 cm, natomiast w miejscach zawietrznych znacznie większa. Dodatkowo niesprzyjającym czynnikiem jest niska temperatura poniżej -10 stopni C.

Warunki w górach w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości – informuje GOPR.

d2bxa7t

Podziel się opinią

Share
d2bxa7t
d2bxa7t
Więcej tematów