Trwa ładowanie...
d2zxqen

Bielska prokuratura złoży apelację ws. rodziców 2-letniego Szymona z Będzina

Bielska prokuratura okręgowa złożyła apelację od wyroku sądu w Katowicach, który skazując rodziców niespełna 2-letniego Szymona uznał, że spowodowali śmierć dziecka nieumyślnie. Śledczy podtrzymują, że doszło do zabójstwa - podała prokuratura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bielska prokuratura złoży apelację ws. rodziców 2-letniego Szymona z Będzina
(WP.PL)
d2zxqen

W maju br. sąd okręgowy wymierzył rodzicom dziecka kary - 10 lat więzienia ojcu Jarosławowi R. oraz 5 lat matce Beacie Ch. Uznał, że mężczyzna uderzył chłopca w brzuch i spowodował u niego ciężki uszczerbek na zdrowiu, czego nieumyślnym skutkiem była śmierć. Kobieta naraziła Szymona na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślne spowodowanie śmierci. Oboje odpowiadali też m.in. za wyłudzanie zasiłków po śmierci Szymona. Sąd uznał częściowo ich winę.

Prokuratura domaga się w apelacji uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Jej zdaniem werdykt sądu jest obarczony błędem w ustaleniach faktów. Śledczy uważają, że rodzice Szymka "godzili się na pozbawienie życia syna poprzez zaniechanie udzielenia mu niezbędnej pomocy medycznej doprowadzając do jego zgonu". - W ocenie prokuratury oskarżeni powinni zostać uznani za winnych zbrodni zabójstwa - podkreśliła rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Borkowska.

Śledczy podkreślili, że rodzice mieli szczególny obowiązek opieki nad 2-letnim dzieckiem. Szymon był chorowity i miał niedobór masy ciała. Ważył zaledwie 9 kg. Po uderzeniu 24 lutego 2010 r. w brzuch jego stan sukcesywnie się pogarszał. Rodzice wykazali jednak obojętność godząc się na śmierć dziecka.

d2zxqen

Prokuratura przypomniała, że wskutek uderzenia chłopiec doznał pęknięcia jelita cienkiego. Wywiązało się ropne zapalenie otrzewnej. Zdaniem biegłych towarzyszące temu zaburzenia metaboliczne były przyczyną śmierci. - Biegli uważają, że gdyby rodzice po wystąpieniu objawów chorobowych udali się z dzieckiem do lekarza, zapobiegliby jego śmierci. Taka szansa istniała jeszcze na kilka godzin przed śmiercią - powiedziała Borkowska.

Przez cztery dni od uderzenia chłopiec płakał, nie chciał jeść i pić, miał biegunkę. Rodzice byli tego świadkami. - Nie widzieli powodów szukania pomocy medycznej dla dziecka, choć szpital znajdował się 400 m od ich mieszkania. Na kilka godzin przez śmiercią oskarżony ponownie uderzył syna w brzuch - powiedziała Małgorzata Borkowska.

Rzecznik dodała, że z opinii psychiatrycznych wynika, iż oskarżeni byli świadomi swojego zachowania. - Nie byli młodymi, niedoświadczonymi ludźmi. Posiadali bagaż doświadczeń, który umożliwiał im właściwą reakcję na pogarszający się stan zdrowia dziecka. Oskarżony jest ojcem czworga dzieci, a oskarżona ośmiorga. Bezpośrednio po stwierdzeniu zgonu syna, przeszli nad tym do porządku dziennego. Analizowali sposoby pozbycia się ciała, zatarcia śladów i uniemożliwienia identyfikacji - powiedziała rzecznik prokuratury.

Apelacja liczy 28 stron. Trafiła do katowickiego sądu apelacyjnego.

d2zxqen

Tragiczne zdarzenia miały miejsce pod koniec lutego 2010 r. Ojciec uderzył dziecko, bo było płaczliwe i nie wykonywało poleceń. W dniu śmierci Szymona rodzice przewieźli ciało samochodem do Cieszyna, gdzie porzucili je w stawie.

Policja długo nie mogła ustalić, kim jest znalezione w stawie dziecko. Prowadzone po znalezieniu ciała śledztwo w bielskiej prokuraturze okręgowej zostało umorzone w kwietniu 2012 r. z powodu niewykrycia sprawców. Sprawa wyszła na jaw, gdy do ośrodka pomocy społecznej w Będzinie zgłosiła się osoba, twierdząc, że od dawna nie widziała dziecka sąsiadów. Rodziców chłopca zatrzymano w czerwcu 2012 r.

Proces w katowickim sądzie toczył się od września 2013 r. Oboje oskarżeni wzajemnie obarczali się winą. Beata Ch. mówiła, że to jej partner uderzył Szymona w brzuch. R. twierdził, że to współoskarżona pobiła syna.

d2zxqen

Podziel się opinią

Share
d2zxqen
d2zxqen
Więcej tematów