Biegun pomyka w stronę Rosji
Północny biegun magnetyczny obecnie przesuwa się dużo szybciej niż dawniej i ostatecznie opuści terytorium Kanady za trzy lata. Aktualnie znajduje się około 150 km na północny zachód od kanadyjskiej wyspy Ellef Ringnes, na skraju archipelagu arktycznego - czytamy w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej.
Jeśli biegun nie zwolni, nie zmieni kierunku albo wręcz nie zawróci - w roku 2005 znajdzie się na obszarze rosyjskich wód terytorialnych, natomiast po kolejnych 50 latach przesunie się w pobliże wyspy Sewiernaja Ziemla (Ziemia Północna). Tak twierdzi Larry Newitt z Komisji Geologicznej Kanady.
Biegun magnetyczny został odkryty w 1831 roku, znajdował się wówczas na zachodnim wybrzeżu półwyspu Boothia kanadyjskiego arktycznego archipelagu. Przed rokiem 1970 przesuwał się ze średnią prędkością 10 km rocznie, aktualnie pomyka 40 km na rok. Zdaniem kanadyjskiego badacza, to przyspieszenie spowodowane jest wstrząsami geomagnetycznymi w jądrze planety.
Biegun magnetyczny jest tym punktem, ku któremu zwraca się igła busoli. Położony jest w miejscu, w którym ziemskie pole magnetyczne jest prostopadle pionowe do powierzchni Ziemi. W nawigacji bierze się poprawkę na kąt, o jaki odchylony jest biegun magnetyczny od geograficznego kierunku północy - jest to tzw. deklinacja magnetyczna, podawana na mapach morskich i lotniczych - pisze Rzeczpospolita. (jask)