Trwa ładowanie...

Biedronka powstanie na gruzach Banku Polskiego

Po Feminie dyskont spożywczy sięga po kolejną, historyczną lokalizację w Warszawie

Biedronka powstanie na gruzach Banku Polskiego
dj0bome
dj0bome

Fanpage "Miejsca w Warszawie zamiast których powinna być "Biedronka" , który pokazuje, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby popularne obiekty zamienić w Biedronki, wcale nie jest aż tak surrealistyczny. Po Feminie Biedronka sięga po kolejną, historyczną lokalizację w Warszawie. Biuro Architektury dzielnicy Śródmieście wydało zgodę powstanie dyskontu spożywczego na parterze budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12. To tu mieścił się przed wojną Bank Polski.

By otworzyć sklep dyskontowy Biedronka, zostaną zalane betonem odsłonięte wcześniej i przykryte szkłem fundamenty Banku Polskiego - czytamy na stronach Fundacji Miasto jest Nasze. Budynek Senator, podobnie jak cały teren układu architektonicznego przy ulicy Bielańskiej, wpisany jest do rejestru zabytków.

Jeronimo Martins Polska zapewnia jednak, że nie zamierza w żaden sposób ingerować w historyczny kształt budynku. Uzyskana przez nas zgoda na zmianę sposobu użytkowania wydzielonej części nieruchomości przy ul. Bielańskiej 12 w najmniejszym stopniu nie wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w zabytkowe elementy budynku. W dokumentacji projektowej, którą przedłożyliśmy wnioskując o pozwolenie na budowę, zarówno istniejące przeszklenia, jak i wszystkie elementy mające charakter zabytkowy pozostają w niezmienionym stanie - czytamy w oświadczeniu.

dj0bome

Właściciel sieci dyskontów spożywczych podkreśla, że nigdy nie starał się zmieniać historycznych miejsc w Polsce. Przykładem takiej placówki może być Biedronka, która już od ponad trzech lat z powodzeniem funkcjonuje na toruńskiej starówce przy ul. Szerokiej. Warto podkreślić, że w tym sklepie podjęliśmy szereg działań, aby zabezpieczyć i wyeksponować walory architektoniczne we wnętrzach, a zewnętrzną elewację dostosowaliśmy do charakteru miejsca. W efekcie, udało się odsłonić elementy zabytkowej posadzki, muru z wątkiem gotyckim oraz freski, odzyskując je dla torunian po okresie, kiedy ukryte były pod warstwami tynku i płyt gipsowych - podkreśla firma.

Budynek Senator powstał na ruinach dawnego gmachu Banku Polskiego, słynnej powstańczej Reduty. Przy odbudowie budynku został uwzględniony kształt i skala dawnej budowli. Wszystkie pozostałości zostały zachowane. Przez szklaną podłogę można podziwiać dawną salę skarbca, a duża ściana dawnej sali kasowej zdobi główny hall budynku. Budynek został otwarty dwa lata temu, we wrześniu 2012 roku.

dj0bome
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj0bome
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj