Trwa ładowanie...

Wymowny znak studentów. Tak zareagowali na Bidena

Prezydent USA Joe Biden wygłosił w niedzielę przemówienie w Morehouse College w Georgii na zakończenie roku akademickiego, nazywając wojnę w Strefie Gazy "kryzysem humanitarnym". Otrzymał oklaski i wiwaty, ale niektórzy studenci w cichym proteście odwrócili się do niego plecami.

Prezydent USA Joe BidenPrezydent USA Joe BidenŹródło: Getty, fot: Bloomberg, CHRISTIAN MONTERROSA
d2q9sta
d2q9sta

"Przemówienie Bidena w Morehouse College, historycznie "czarnoskórej" uczelni dla mężczyzn w Atlancie, wpisuje się w zorganizowaną w roku wyborczym platformę mającą na celu naprawę więzi z młodymi czarnoskórymi mężczyznami i odniesienie się do gniewu wywołanego jego stanowiskiem wobec Izraela" – zauważyła agencja Reutera.

Przemówienie Bidena. Studenci zaprotestowali

Prezydent utrzymuje wsparcie zbrojeniowe USA dla Izraela mimo rosnącej liczby ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy. Zagroził jednak odcięciem pomocy, jeśli Izrael będzie kontynuował ofensywę w Rafah, gdzie szuka schronienia wielu cywilów. Ponownie wyraził poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego i pomocy humanitarnej dla Gazy.

- W Strefie Gazie jest kryzys humanitarny, dlatego wezwałem do natychmiastowego zawieszenia broni. (…) Wiem, że sytuacja złości i frustruje wielu z was, a także moją rodzinę - powiedział Joe Biden, wywołując aplauz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oskarżają się nawzajem o agenturę. Ekspert: dochodzi do absurdu

W Morehouse College, uczelni, na której studiował Martin Luther King, nie doszło do znaczących protestów, jakie wstrzymały rozdanie dyplomów w innych uczelniach. Niektórzy studenci przestawiali jednak krzesła, aby odwrócić się do Bidena plecami.

d2q9sta

Według Reutersa jeden z absolwentów zdawał się przez chwilę eksponować palestyńską flagę, a jedna z osób na widowni wstała, odwróciła się tyłem i podniosła zaciśniętą pięść. Niektórzy założyli kefije (czarno-białe chusty), które stały się symbolem solidarności ze sprawą palestyńską, podczas gdy prymus szkoły wzywał do trwałego i natychmiastowego zawieszenia broni.

"Moim przesłaniem jako osoby z Morehouse, a co więcej, jako człowieka, jest wezwanie do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy" – mówił najlepszy absolwent uczelni w 2024 roku DeAngelo Jeremiah Fletcher. Prezydent przyłączył się do oklasków.

Reuters zwrócił uwagę, że część wyborców aprobuje politykę Bidena, ale nie są przekonani do samego 81-letniego kandydata na prezydenta. Ekipa prowadząca jego kampanię wyborczą dostrzega oznaki zmniejszonego entuzjazmu, szczególnie wśród młodszych czarnoskórych mężczyzn.

d2q9sta

Sondaż Reuters/Ipsos przeprowadzony w tym miesiącu wykazał, że Biden zrównał się z Republikaninem Donaldem Trumpem pod względem poparcia wyborców poniżej 40. roku życia. W roku 2020 Demokrata miał wśród nich dwucyfrową przewagę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q9sta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q9sta
Więcej tematów