Trwa ładowanie...
d44tbm0

Białystok. Nazwali ulicę imieniem "Łupaszki"

W poniedziałek miejscy radni z Białegostoku zdecydowali, że jedna z ulic zostanie nazwana imieniem majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki”. Oprócz nazwy kontrowersje budzi również data ustanowienia nowej ulicy zbiegła się z rocznicę zbrodni dokonanej przez ludzi majora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To Radni PiS zaproponowali, by "Łupaszka" został patronem ulicy
To Radni PiS zaproponowali, by "Łupaszka" został patronem ulicy (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d44tbm0

"Rada Miasta w Białymstoku postanowiła, że patronem nowo powstałej ulicy będzie zbrodniarz wojenny Zygmunt Szendzielarz 'Łupaszka'" - donosi portal strajk.eu. Pomysł pojawił się przy głosowaniu nad nazwą nowej ulicy na jednym z osiedli - magistrat zaproponował nazwę Podlaska, żeby komponowała się z już istniejącymi nazwami w tym rejonie, m.in. Warmińską, Kujawską czy Pomorską.

Według niektórych historyków dowódca V Brygady Wileńskiej Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” w 1944 roku wydał rozkaz pacyfikacji litewskiej wsi Dubinki, gdzie zginęło 27 osób, w tym kobiety i dzieci.

d44tbm0

Jak skomentował to portal strajk.eu decyzję dokonano "wbrew sugestiom magistratu, bez konsultacji społecznych". Strona podaje również, że podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie "nie zabrakło mocnych słów". – Jak możemy honorować kogoś, kto ma na rękach krew niewinnych ludzi? – miał powiedzieć radny Stefan Nikiciuk z Forum Mniejszości Podlasia.

To Radni PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość, zaproponowali, by "Łupaszka" został patronem tej ulicy. Ostatecznie za nadaniem ulicy w Białymstoku imienia majora Zygmunta Szendzielarza zagłosowało 15 radnych, 10 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zygmunt „Łupaszka” Szendzielarz został skazany 2 listopada 1950 roku na osiemnastokrotną karę śmieci. Podczas procesu nie okazał skruchy. Wyrok wykonano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: strajk.eu

d44tbm0

Podziel się opinią

Share
d44tbm0
d44tbm0
Więcej tematów