Polska"Biały szczyt" powinien stać się szansą na porozumienie

"Biały szczyt" powinien stać się szansą na porozumienie

Podczas "białego szczytu" wszystkie strony zaproszone do rozmów
powinny wzajemnie wysłuchać swoich oczekiwań, aby stworzyć listę
priorytetów - powiedział w TOK FM szef doradców premiera Michał
Boni.

"Biały szczyt" powinien stać się szansą na porozumienie
Źródło zdjęć: © AFP

21.01.2008 | aktual.: 21.01.2008 11:04

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pielegniarki-odchodza-od-lozek-6038637324862593g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pielegniarki-odchodza-od-lozek-6038637324862593g )
Rusza "Biały Szczyt"

Na starcie jest potrzebny pełny szacunek do tego, co strony chcą powiedzieć. Dzisiejszy dzień powinien być dniem wysłuchania tego co wszyscy mają do powiedzenia. Chcielibyśmy, aby ten dzień zainicjował cały proces prac - powiedział Boni w TOK FM.

"Biały szczyt", czyli spotkanie poświęcone naprawie systemu ochrony zdrowia, organizują premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Według Boniego, powinna powstać lista problemów i zespołów określających pola do dalszej pracy i dyskusji, tak abyśmy w ciągu dwóch miesięcy, pracując w zespołach roboczych, mogli doprowadzić do rozwiązań jak najbardziej sensownych.

Boni zwrócił uwagę, że jednym z problemów jest to, iż nie ma dobrego przepływu informacji.

Na dziś informacje pozawalają stwierdzić, że kiedy przygotowywano ustawę dostosowującą czas pracy w systemie ochrony zdrowia, to nie było głębszej analizy tego, co może się stać z finansowaniem - tłumaczył Boni.

Podkreślił, że celem "Białego szczytu" jest umożliwienie wypowiedzi wszystkim stronom, pokazanie konfliktów interesów oraz zastanowienie się, czy wokół reformy nie należałoby w najbliższych miesiącach "ostro popracować".

Dodał, że determinacją obecnego rządu powinno być to, aby poprawić nadzór nad szpitalami, przygotować lepszą organizację pracy lekarzy oraz docenić pracę lekarzy i pielęgniarek.

Boni poinformował także, iż odbędzie się pierwsza dyskusja zespołu doradców strategicznych premiera. To grupa osób, które mają już swój dorobek w różnych dziedzinach. Nie chcemy jednak by ten zespół był tylko od recenzowania wydarzeń - powiedział.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w skład zespołu doradców premiera wchodzą również: Maciej Grabowski, Piotr Rymaszewski, Mateusz Walewski, Maciej Duszczyk, Maciej Bukowski, Mikołaj Herbst, Dominika Milczarek, Paweł Kaczmarczyk, Jakub Wojnarowski, Paweł Bochniarz, Janusz Jankowiak, Aleksander Tarkowski. Sekretarzem zespołu jest Jakub Michałowski. Jak informuje CIR, członkowie zespołu nie będą wypowiadać się publicznie na temat bieżących działań rządu.

Na "Biały szczyt" zaproszono przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych reprezentujących pracowników ochrony zdrowia, pracodawców ochrony zdrowia, samorządów zawodowych, pracowników służby zdrowia, organizacji samorządu terytorialnego, organizacji reprezentujących pacjentów oraz kierownictwa sejmowej i senackiej komisji zdrowia. Zaproszenie skierowano także do prezydenta Lecha Kaczyńskiego; na spotkaniu będą go reprezentować szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga i doradca prezydenta ds. zdrowia Tomasz Zdrojewski.

Źródło artykułu:PAP
lekarzepielęgniarkirozmowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)