Białoruś. Zbigniew Rau: Zgoda UE na sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki
Nowy minister spraw zagranicznych udał się do Niemiec na spotkanie szefów MSZ państw UE. Zbigniew Rau poinformował, że jest zgoda, aby sankcje na przedstawicieli Białorusi zostały nałożone jak najszybciej. Inne ustalenia dotyczą m.in. umiędzynarodowienia śledztwa ws. Aleksieja Nawalnego.
Zbigniew Rau udał się w swoją pierwszą podróż zagraniczną jako szef MSZ. W Niemczech trwa spotkanie 27 ministrów spraw zagranicznych. Tematem jest sytuacja na Białorusi. Liderzy unijnej dyplomacji doszli do porozumienia ws. wprowadzenia sankcji, które mają dotknąć wysokich urzędników państwa, a nie społeczeństwa białoruskiego. Chodzi o zakaz wjazdu na teren UE.
Rau podkreślił, że państwa naszego regionu plus Włochy i Dania chcą, aby kary "zostały zmaterializowane jak najszybciej". Lista osób objętych sankcjami ma być elastyczna. Polityk tłumaczył, że celem wprowadzenia ograniczeń jest "dobro społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i taki sposób przeprowadzenia transformacji, który będzie odpowiadał tamtejszym obywatelom".
Zbigniew Rau w Niemczech komentuje sprawę Aleksieja Nawalnego
Szef MSZ mówił także o sytuacji Aleksieja Nawalnego. Zdradził, że uczestnicy szczytu byli za umiędzynarodowieniem śledztwa w tej sprawie. - Wszystko jest jasne. Doszło do próby otrucia czołowego działacza opozycji demokratycznej w Rosji. To wskazuje na poszanowanie praw człowieka i kondycję demokracji w tym kraju. Trudno teraz im zaufać i liczyć na to, że przeprowadzą obiektywne śledztwo, znajdą winnych i podzielą się rezultatami dochodzenia z opinią publiczną - tłumaczył.
Lider polskiej dyplomacji nie chciał odpowiedzieć na pytanie o ambasadora Niemiec, który nie może rozpocząć misji dyplomatycznej w naszym kraju. Przeszkodą ma być jego ojciec, który służył w Wehrmachcie. - Wielką cnotą dyplomacji jest dyskrecja - skomentował Rau. Mówił za to o spodziewanej wizycie swojego odpowiednika Heiko Maasa w Warszawie, Trójkącie Weimarskim czy upamiętnieniu polskich ofiar okupacji podczas II wojny światowej.
Zakaz lotów do Polski. Szef MSZ zabrał głos
Minister spraw zagranicznych odniósł się również do kwestii zakazu lotów do Polski. Na liście znalazło się 46 państw. Rozporządzenie wejdzie w życie 2 września. Rau skomentował, że kluczem wprowadzenia takiego rozwiązania jest nasilenie się epidemii koronawirusa w Polsce. Dodał, że wymienił się doświadczeniami z ministrami Rumunii i Hiszpanii. - Nasze podejście będzie elastyczne, ale wszystko zależy od pandemii - podsumował.