Trwa ładowanie...
d3fm2m8

Białoruś: wstępne wyniki: do parlamentu trafiły przedstawicielki opozycji i sił niezależnych

• Wybory do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentacji
• Jedna przedstawicielka opozycji i jedna reprezentantka sił niezależnych trafiły do parlamentu Białorusi
• Frekwencja wyniosła 74,32 procent
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś: wstępne wyniki: do parlamentu trafiły przedstawicielki opozycji i sił niezależnych
(PAP/EPA, Fot: TATYANA ZENKOVICH)
d3fm2m8

Zgodnie ze wstępnymi danymi, opublikowanymi na stronie internetowej CKW, przedstawicielka opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, Hanna Kanapacka zwyciężyła w jednym z okręgów Mińska.

Deputowaną z obwodu mińskiego będzie natomiast wiceprzewodnicząca niezależnego Towarzystwa Języka Białoruskiego Alena Anisim.

Wyniki w powszechnym przekonaniu są nieśmiałym sygnałem, że władze białoruskie zdecydowały się wyjść naprzeciw zachodnim apelom o demokratyzację.

d3fm2m8

Wśród deputowanych znalazł się także lider proreżimowej, ale niereprezentowanej dotąd w parlamencie Białoruskiej Partii Patriotycznej, Mikałaj Ułachowicz, który startował w wyborach prezydenckich 2015 r.

Hanna Kanapacka ma 39 lat. Jest z wykształcenia prawniczką, a pracuje w biznesie. Wygrała wybory w okręgu, w którym startowała też kandydatka opozycji w wyborach prezydenckich z ubiegłego roku, działaczka ruchu "Mów Prawdę!" Tacciana Karatkiewicz.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w niedzielę po oddaniu głosu, że chce, by w jego kraju istniała opozycja i żeby była ona konstruktywna. Zaznaczył też, że Białoruś podejmuje wysiłki, by Zachód nie miał żadnych zastrzeżeń do przebiegu wyborów na Białorusi.

Frekwencja wyniosła 74,32 proc.

d3fm2m8

Podziel się opinią

Share
d3fm2m8
d3fm2m8
Więcej tematów