Iskandery już gotowe. Białoruś złożyła deklarację
Systemy rakietowe Iskander, a także zestawy obrony powietrznej S-400, które Rosja rozmieściła na Białorusi, są w pełni przygotowane do wykonywania zamierzonych zadań - poinformowało białoruskie ministerstwo obrony.
26.12.2022 | aktual.: 26.12.2022 11:14
Alaksandr Łukaszenka już przed świętami informował, że systemy S-400 i Iskander rozpoczęły "dyżur bojowy". Oświadczył również, że Białoruś dostosowała swoje samoloty wojskowe do przenoszenia "specjalnego uzbrojenia i specjalnych pocisków". Teraz potwierdził to białoruski resort obrony.
Na początku października Łukaszenka zapowiedział utworzenie na Białorusi wspólnie z Rosją regionalnego zgrupowania wojsk. Na terytorium tego kraju przebywają siły rosyjskie z uzbrojeniem i innym sprzętem wojskowym, szkoleni są też świeżo zmobilizowani rezerwiści.
Chociaż siły białoruskie nie wsparły armii Rosji w inwazji na Ukrainę, Łukaszenka udostępnił terytorium państwa na potrzeby Kremla. Pod koniec lutego z Białorusi wojska rosyjskie przeprowadziły natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Jednostki rosyjskie dokonywały też z Białorusi ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.
Zobacz też: Świst kul i huk ciężkiej artylerii. Niebywałe, co robił Ukrainiec
Rakiety Patriot na straży ukraińskiego nieba
USA zapowiedziały, że przekażą Ukrainie baterię systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Będzie to najpotężniejsza i najbardziej zaawansowana broń przeciwrakietowa, jaką sojusznicy przekazali Ukraińcom - komentowało kilka dni temu BBC.
Najnowsze wersje systemów Patriot mogą trafiać w cele w odległości do 80 km i na wysokości do 20 km.
System jest przeznaczony do niszczenia celów poruszających się z prędkościami ponaddźwiękowymi i może jednocześnie śledzić do 125 celów i naprowadzać rakiety na sześć z nich.
Skuteczne przeciw Iskanderom
Jedną z głównych zalet systemu Patriot jest jego zdolność do zestrzeliwania nie tylko samolotów i pocisków manewrujących, ale także rakiet balistycznych. To właśnie ten typ pocisku sprawia ukraińskim siłom obrony powietrznej najwięcej problemów - jest bardzo trudny do przechwycenia. Taki pocisk nie leci nad ziemią, ale wznosi się w górę po krzywej balistycznej i z ogromną prędkością, niemal pionowo, atakuje cel.
- Najnowsza wersja Patriotów jest skuteczna przeciwko pociskom balistycznym Iskander, hipersonicznym pociskom Kindżał oraz hipersonicznym pociskom przeciwokrętowym Cyrkon - powiedział BBC ukraiński generał rezerwy Ihor Romanenko, który jako zastępca szefa ukraińskich sił zbrojnych odpowiadał za obronę przeciwlotniczą.
Czytaj również: Przebiegły plan. Tak Rosja chce zniszczyć Patrioty
Źródło: "Rzeczpospolita"/PAP/WP Wiadomości