Białoruś: radioaktywne składowisko 50 km od polskiej granicy
Jeszcze w tym roku na terytorium Białorusi w okolicach miasta Małaryta, 50 km od polskiej granicy, ma powstać radioaktywne składowisko 26 tys. ton napromieniowanej ziemi z przygranicznego Brześcia.
29.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Informację o rozpoczęciu prac dezaktywacyjnych na terenie dwóch obiektów - "802" i "Zachodni" w Brześciu - przekazała we wtorek niezależna agencja "BiełaPAN".
Na terenie Brześcia od roku 1988 przeładowywana była radioaktywna ruda, którą zwożono tu z zagranicy. Rudę - jak twierdzi agencja - przeładowywano bez zabezpieczeń z wąsko- do szerokoosiowych wagonów. W ciągu kilkudziesięciu lat tej działalności okoliczne tereny zostały poważnie napromieniowane.
Ostatnie badania wykazały, że promieniowanie gamma na powierzchni gruntu i wysokości jednego metra pozostaje w normie. Natomiast w odwiertach promieniowanie waha się od 500 do 1600 mikrorentgenów na godzinę. Radioaktywne cząsteczki zalegają zaś do głębokości 1,6 metra.
Po wstrzymaniu prac przeładunkowych postanowiono wywieźć radioaktywny grunt i rekultywować tereny w Brześciu. Jednak z braku środków projekt i budowa sarkofagu przeciągały się kilka lat.
Jak podaje agencja, prace potrwają do 2003 r. (mk)