Trwa ładowanie...

Białoruś. Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy o zwołanie RBN. Witold Waszczykowski: nie widzę takiej potrzeby

Białoruś. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z klubami parlamentarnymi, by omówić strategię Polski ws. pomocy dla wschodniego sąsiada. Tymczasem opozycja apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Na dziś nie widzę takiej potrzeby, bo nie widzę po stronie opozycji żadnego elementu pozytywnego, który miałby wzmocnić prezydenta - powiedział WP Witold Waszczykowski, europoseł oraz były minister spraw zagranicznych.
Share
Białoruś i strategia Polski. Witold Waszczykowski o apelu opozycji o zwołaniu RBN
Białoruś i strategia Polski. Witold Waszczykowski o apelu opozycji o zwołaniu RBN Źródło: PAP
d3lszpy

W środę odbyło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi. Szef polskiego rządu podziękował opozycji za jej aktywność, mówił o "ponadpartyjnym konsensusie" oraz strategii pomocy dla Białorusi i obywateli tego kraju, którzy przed reżimem uciekają do Polski.

Z kolei wspominana opozycja apeluje do Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Taki postulat podniosła Lewica. - RBN jest tym ciałem najbardziej, najwyżej umocowanym w naszym kraju, zapisanym w konstytucji, mającym uzasadnienie konstytucyjne, które powinno zajmować się kreowaniem, dyskusją o polityce zagranicznej – mówił Robert Biedroń przed spotkaniem w KPRM. Wcześniej o to samo apelowała m.in. Koalicja Obywatelska.

Białoruś. Witold Waszczykowski dla WP o wsparciu Polski

Wirtualna Polska poprosiła o komentarz w tej sprawie byłego ministra spraw zagranicznych oraz europosła Witolda Waszczykowskiego. Według niego rządzący "zachowali się prawidłowo i modelowo wobec kryzysu na Białorusi, który został wywołany przez sfałszowane wybory prezydenckie".

d3lszpy

Zobacz wideo: Białoruś. Szymon Hołownia: minister Michał Dworczyk zaprosił mnie na rozmowę

- Jesteśmy sąsiadem Białorusi i zachowaliśmy się, jak to mówią Amerykanie, jako sygnalista, który natychmiast zaalarmował resztę Europy - ocenił Waszczykowski. Dodał, że z inicjatywy Polski na arenie europejskiej odbyły się trzy spotkania: chodzi o naradę ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, zwołanie Rady Europejskiej na poziomie premierów oraz niedawne posiedzenie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

- Polska jako jedyny kraj przedstawiła pełen program wsparcia dla opozycji na Białorusi - zaznaczył Witold Waszczykowski, wspominając o planie Morawieckiego, który ostatnio został zaprezentowany w Sejmie. Były minister spraw zagranicznych zwraca uwagę, że na ten cel ma zostać przeznaczonych 50 mln złotych. - To jest około 12-13 mln euro. Tymczasem UE zaproponowała Białorusi 3 mln euro wsparcia - podkreślił Waszczykowski.

d3lszpy

Białoruś. Czas na zwołanie RBN? Witold Waszczykowski krytykuje pomysł opozycji

Pytany o pomysł opozycji, by zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, Witold Waszczykowski zauważył, że "RBN jest jedynie zebraniem opinii przez prezydenta".

- Prezydent ma w tej chwili wszystkie informacje o tym, co się dzieje na Białorusi i ma stały kontakt z ministerstwami i rządem. Jaką miał radę uzyskać od polskiej opozycji? Ona właśnie zapoznała się z działaniami polskiego rządu przedstawionymi przez premiera - powiedział były szef resortu w rozmowie z WP.

- RBN służy jedynie jako ciało doradcze dla prezydenta. Na dziś nie widzę takiej potrzeby, bo nie widzę po stronie opozycji żadnego elementu pozytywnego, który miałby wzmocnić prezydenta, czy dać prezydentowi nowe informacje - dodał Waszczykowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lszpy

Podziel się opinią

Share
d3lszpy
d3lszpy
Więcej tematów