Trwa ładowanie...

Białoruś. Mińsk. Ponad 30 tys. osób protestuje

Białoruś od ponad dwóch miesięcy jest pogrążona w kryzysie politycznym. W niedzielnym marszu przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki idzie ponad 30 tys. osób - przekazują światowe agencje. Podczas protestu milicja użyła broni. Zatrzymano także kolejne osoby.
Share
Białoruś. Mińsk. Tłum na ulicach stolicy w proteście przeciwko władzy
Białoruś. Mińsk. Tłum na ulicach stolicy w proteście przeciwko władzyŹródło: PAP, Fot: PAP, EPA, STR
d31q22l

Według szacunków agencji Interfax na ulicach Mińska protestuje ponad 30 tysięcy obywateli, jednak ta liczba może wzrosnąć. W obawie przed tłumem milicja otworzyła ogień.

"Oddano kilka ostrzegawczych strzałów w powietrze gumowymi kulami po tym, gdy służbowy pojazd i funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami z agresywnie nastawionego tłumu" - informuje PAP, cytując oświadczenie mińskiej formacji.

Według AFP zatrzymano już ponad 100 uczestników opozycyjnej demonstracji. Centrum obywatelskie Wiasna potwierdziło, że co najmniej 64 osoby zostały aresztowane. Świadkowie informują o tym, że słyszeli odgłosy podobne do wybuchów granatów hukowych. Milicja zapewniła, że nie używała w niedzielę podczas akcji takich środków.

d31q22l

Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"

W obawie przed tłumem protestujących wprowadzono także dodatkowe środki bezpieczeństwa. Lokalne media przekazują, że w pobliżu administracji prezydenta stoi armatka wodna. Przed rezydencją Aleksandra Łukaszenki rozmieszczono 10 transporterów opancerzonych - relacjonuje Interfax-Zapad, powołując się na świadków. Rezydencja jest otoczona podwójnym kordonem milicjantów i wojskowych.

Przypomnijmy, że uliczne protesty na Białorusi trwają od ponad dwóch miesięcy. 9 sierpnia reżim ogłosił, że rządzący od 26 lat Aleksander Łukaszenka został zwycięzcą kolejnej elekcji (zapewniając sobie 80 proc. głosów). Obywatele zbuntowali się i od dłuższego czasu masowo manifestują w wielu miastach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31q22l

Podziel się opinią

Share
d31q22l
d31q22l
Więcej tematów